banner200
banner222
08 Mart 2016 Salı 21:04
Komünist Kadınlar Kadıköy'de haykırdı: Kadın düşmanı yobaz AKP!
banner188
banner213
banner230

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde İstanbul’da Komünist Kadınların çağrısıyla sokağa çıkan kadınlar, bildiri dağıtıp basın açıklaması yaptı.   

Kadıköy Altyol Meydanı'nda toplanan kadınlar, "Gericiler kaybedecek kadınlar kazanacak" başlıklı bildiriyi dağıttılar. 

Altyol Meydanı'nda bir basın açıklaması yapan Komünist Kadınlar, sık sık "Kadın düşmanı yobaz AKP" ve "Boyun eğme fetvacıdan hesap sor" sloganları attılar. 

Komünist Kadınlar adına basın açıklaması yapan Zeynep Çor, şunları söyledi: 

Dünya emekçi kadınları için önemli bir mücadele günü olan 8 Mart, bu sene ülkemiz kadınları için ayrı bir öneme sahiptir. 8 Martları içeriksizleştirme çabalarına karşı, Komünist kadınlar bu 8 Mart'ta, boyun eğmeyen tüm kadınları gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesini büyütmeye çağırıyor. Bu 8 Mart’ın önemi bizler için gericiliğe karşı varoluş mücadelesi vermekten geçiyor. Mücadelemiz, öfkemiz ve örgütlülüğümüzle büyüyor.

Öfkeliyiz, çünkü ülkemizde hala benim için kadın öncelikle annedir deme cüretini gösteren bir diktatör var.

Öfkeliyiz, çünkü bu diktatörü besleyen, ülkemizi kör karanlığa sürükleyen gerici AKP iktidarı ve bu sürüklenişe açık ya da örtülü destek olan muhalefet partileri var.

Öfkeliyiz ve aynı zamanda haklı, örgütlü ve umutluyuz.

Umutluyuz, çünkü alnımızın akıyla, üstünden dolanmadan, açık açık sahipleniyoruz laikliği.

Umutluyuz, çünkü diktatöre alternatif olarak sunulan Abdullah Gül’ün de çok değil bir iki yıl öncesine kadar atılan her adımda imzasının olduğunu, en az diktatör kadar gerici olduğunu biliyoruz.

Umutluyuz, çünkü umudumuz örgütlülüğümüzden gelir. Yalnız olmadığımızı, milyonlar olduğumuzu biliyoruz. Aydınlanma bayrağını memleketin her köşesinde açacağız, gericiliğin karşısına önce biz kadınlar dikileceğiz diyoruz.

Hiç kuşkunuz olmasın, nasıl yaşayacağımıza, saat kaçta dışarıda olacağımıza, doğurup doğurmayacağımıza, ne giyineceğimize kadar karışanlardan, fantezilerini fetvaya dönüştüren Diyanet’ten hesap soracağız.

Ülkeyi imam ve hatiplerle dolduranlara, çok eşliliği meşrulaştıranlara ses çıkarmayan CHP’den de, AKP’yle yapılan her pazarlığın hesabını soracağız. Atılan her gerici adıma 'bismillah yürü ya kulum' diyenlerle kavga edeceğiz.

'Merkeziyetçilik ne kadar erkekse yerel demokrasi o kadar kadındır' diye 8 Mart açıklaması olur mu demeyin. Bu ülkede oluyor. Ama biz ademi merkeziyetçiliğin Prens Sabahattin döneminden beri gericilik olduğunu ısrarla hatırlatacağız.

Siz benim babamsınız başkanım diyen adama, ilahi yavrum ben senin siyaseten babanım diyen bir başka adam tarafından Türkiye solu için abilik görevi verilmesine, abilere, babalara, başkanlara, bu siyaset tarzına, hiç çekinmeden kadın düşmanısınız diyeceğiz.

Son üç yılda 5 bin 406 kadın öldürüldü. Bir iç savaş bakiyesi değil, yaşam mücadelesi verirken öldürülen kadınların sayısıdır bu…

Daha fazla canımızı bu gerici düzene kurban vermemek için, Özgecan için, Cansel için, hepimiz için…

Karanlığa boyun eğmeyeceğiz. Tarihte her zaman olduğu gibi gericiler yine kaybedecek, kadınlar kazanacak…

 

 

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.03.2016 21:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol