banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
13 Şubat 2016 Cumartesi 17:35
Hepiniz Lahey'de yargılanacaksınız
banner188
banner213
banner230

 Cizîr Katliam'ı ve ilçeden yaşanan soykırım ile ilgili ilçeye gitmek isteyen ancak cizîr'e girişleri engellenen heyet adına konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, " Aldığımız haberler, orada bir iş makinesi ile enkazın kaldırılıyor olduğudur. Vahşet bodrumlarının şu anda temizlendiği ve molozlarların kaldırıldığıdır. Ama çare yok hepiniz yargılanacaksınız. Katiller asla bu suçtan kurtulamayacak"dedi

MÊRDÎN / DİHA - Cizîr'de (Cizre) yaşanan katliamın ardından ilçeye doğru aralarından DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, HDP milletvekilleri Ali Atalan, Gülser Yıldırım, İmam Taşçıer, KESK, DİSK, TMMOB, Tabip Odası, Barış Anneleri, DİSİAD ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu heyetin ilçeye girişinin engellenmesi üzerine açıklama yapan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, yolların bir kez daha eşkiyalar tarafından kesildiğini ifade etti. "Bu engellemenin hangi sebeplerle gerçekleştiğini biliyoruz" diyen Irmak, Cizre'de bir vahşetin yaşandığını kaydetti. Irmak, "Orada yargılanacakları bir manzara var. O manzaranın ört bas edilmesi için bizim gidişimizi engelliyorlar. Soruyoruz; madem operasyonlar bitti, maden başarı ile sonuçlandı. O halde neden ilçeye girişimizi engelliyorsunuz. Şırnak Valisi neyi saklıyor. Hangi suçları ört bas ediyor. Aldığımız haberler, orada bir iş makinesi ile enkazın kaldırılıyor olduğudur. Vahşet bodrumlarının şuanda temizlendiği ve molozlarının kaldırıldığıdır. Ama çare yok hepiniz yargılanacaksınız. Katiller asla bu suçtan kurtulamayacak" dedi.

'Hepsi hesap verecektir'

Cenazelerin tanınmaz halde olduğunu hatırlatan Selma, vahşeti dünyaya duyurmak için yola çıktıklarını kaydetti. Irmak şunları söyledi: "Öldürdünüz buna engel olamadık. Bunun için halkımızdan özür diliyoruz, ailelerimizden özür diliyoruz, hayatını kaybeden arkadaşlarımızdan özür diliyoruz. Ama ant olsun, yargılanmanızın önünde de siz bize engel olamayacaksınız. Yargılanacaksınız ve Lahey İnsanlık Mahkemesi önünde hesap vereceksiniz. Bununda siz önüne geçemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın bu suçu bütün dünya gördü ve bu suça bütün dünya ortaktır. Hepsi hesap verecektir. Katliamı o kadar çık yaptılar. Yasalar çıkardılar, Valiliklere genelgeler gönderdiler. 'Vurun parçalayın' dediler, 'biz sizin arkanızdayız' dediler. Şırnak Valisi savaşın başından bu yana ordadır, çünkü o bir savaş valisidir. Talimatı eksiksiz yerine getiren biridir. Ya hepimizi öldüreceksiniz tanık bırakmayacaksınız ya da siz bunun hesabını vereceksiniz. Bir daha Cizre'ler olmasın diye canımızı dişimize takacağız. Bu çabamız yaşamını yitiren arkadaşlarımıza son sözümüz olacaktır. Bu katliamı yapan çok büyük bir hata yaptı. Hayatının yanlışını yaptı" diye belirtti.

'Kürtlerin çıktığı yol özgürlük yoludur'

Dünya diktatörleri yargılandığı gibi, bu ülkenin diktatörlerinin de yargılanacağına dikkat çeken Selma, Cizîr'in kendileri için bir kırılma noktası olduğunu dile getirdi. Kürdistan'ın bu saatten sonra statüsüz kalmaya tahammülünün olmadığına vurgu yapan Irmak, "Hiç kimse bunun dışında bir teklifle bize gelmemelidir. Biz asla geri adım atlamayacağız. Biz müzakerelerin bir adım daha öteden atılması koşuluyla, Sayın Öcalan'ın özgür bırakılması koşuluyla ancak oturup konuşabiliriz. Kahramanca direnen arkadaşlarımız Türk ordusunu Cizre'ye gömmüştür. Cizre'nin zaferi Türk ordusu için Pirus Zaferi'dir. Her şeyimizle de gelseniz, bu halkın direnç iradesini kıramazsınız. Özgürlük azmini ve mücadelesini kıramazsınız, onlara baş eğdiremezsiniz. Cizre yaralı ama asla düşmedi. Cizre Kobanê gibi direniyor. Şehit düşen arkadaşlarımızın yolu yolumuzdur. Onların direnişi bu ülkeye özgürlük getirecektir. Kürtlerin çıktığı yol özgürlük yoludur" diye konuştu.

'Tarih son sözü söyleyecek'

Daha sonra konuşan HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü ise, "Yaşananların hiç bir kitapta yeri yoktur. Burada bir varlık yokluk savaşı sürdürüyorlar. Halka karşı açılmış olan bu savaş, Tayyip Erdoğan kaybettiği takdirde kendisini yargının önünde bulacağı bir savaştır. Bu yargı asla bağışlayıcı olmayacağı için ölümüne sürdürdüğü bir savaştır. Bu saldırı Kürt halkının sinesinde karşılığını buldu. Halk göğüs gerdi. Sadece Cizre için mücadele etmiyorsunuz, bütün insanlık için mücadele ediyorsunuz. Bütün halklar için mücadele ediyorsunuz. İşçiler Cizre'den aldıklar güçle AKP'nin bakanın kovdular. Bu direnişlerden yeni bir hayat filizleniyor. Bugün Kürdün özgürlük yürüyüşüne eşlik etmeyen Türkün özgür yaşama olanağı yoktur. Ancak birlikte kurtulacağız. Tarih söyleyecek son sözü. Direnen kazanacaktır" diye belirtti.

banner229
Son Güncelleme: 13.02.2016 17:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol