banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
12 Nisan 2015 Pazar 22:54
En son seçim anketi Metropoll'den olay yorum
banner188
banner213
banner230
 İNTERNETHABER.COM- En son seçim anketi sonuçları özellikle 2015 genel seçimlerine yaklaşıldıkça partiler ve seçmenler için kritik önem taşımaya başladı. Son olarak dün, 22.45'te STV Haber'de ekranlara gelen bir programa katılan Metropoll araştırma şirketinin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, Türkiye genelinde 2500 kişi ile geçtiğimiz ay yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.


Daha önceki aylarda yaptıkları anketlerde de 'AK Parti'nin oylarının düşüşte olduğunu', iktidar partisi AK Parti'den kopan oyların MHP ve HDP'ye aktığını öne süren ve özellikle MHP ile CHP'nin 'yükselişe geçtiğini' ileri süren MetroPoll araştırma şirketinden yine şaşırtıcı bir anket analizi geldi.

İŞTE METROPOLL'ÜN SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, Mart ayında yaptıkları seçim anketinin sonuçlarına göre, ilişkin yaptığı değerlendirmeye göre, CHP'nin yüzde 27,7-28 bandında olduğunu; AK Parti yüzde 41,7MHP 17,4 veHDP'nin ise yüzde 10,4 oy oranı olduğunu açıkladı.

ozer-sencar.jpg

HDP BARAJI AŞACAK MI?

'HDP'nin barajı aşmasığını, şimdiye kadar yüzde 9,8'da olduğunu, fakat ilk defa anketlerde yüzde 10'u aştığını, halihazırda istatistiki olarak 9,8 ile 10,4 arasında bir fark olmadığını, bu yüzden de HDP'nin hala bıçak sırtı bir durumda olduğunu,iki tarafa da yıkılabileceğini' ifade eden Sencar, Başkanlık sistemine ilişkin, AK Parti'nin kendi seçmeninin bile ancak yarısını ikna edebildiğini ileri sürdü. 

SENCAR'DAN 'ÇILGIN' ERDOĞAN KEHANETİ: 4 ARAŞTIRMA ŞİRKETİ...

Sencar, yaptıkları anketlerin sonuçlarına göre, genel kitlenin yüzde 32'sinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tanımladığı Başkanlık Sistemi'ni onayladığını, fakat yüzde 60'tan fazlasının da onaylamadığını, 2011 seçimlerinde AK Parti'ye oy veren seçmenin de sadece yüzde 54'ünün Başkanlık Sistemi'ni desteklediğini anlattı. Erdoğan'ın bu rakamları bildiğini öne süren Sencar, kritik bir iddia daha ortaya atarak, 'çok iyi çalışan 4 araştırma şirketinin cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi sağladığını, Erdoğan'ın hala bütün gücüyle, halka Başkanlık Sistemi'ni kabul ettirmeye çalıştığını' ileri sürdü. 

SENCAR DAHA ÖNCE DE AK PARTİ'NİN OYLARININ DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ

MHP ve HDP'nin oylarını yükselttiğini belirten Metropoll araştırmanın başkanı Özer Sencar, Bugün'e verdiği röportajda, AKP'nin oy oranının ise mart ayı itibarıyla 41,8’e indiğini söyledi. Sencar, "Bu oran, Gezi olaylarının yaşandığı dönem de dahil şu ana kadar bulduğumuz en düşük nokta" demişti.

SENCAR'IN YORUMUYLA "AK PARTİ OYLARI NEREYE GİDİYOR?"

Sencar'ın bugün' verdiği röportajındaki analizine göre AK Parti'ye ekonomik ve siyasi istikrar için oy verenler gitmeye başladı. Bu oyların aktığı iki adres bulunuyor. Sencar durumu şöyle özetlemişti;

"AK Parti’ye ekonomik nedenler ve istikrar gerekçesiyle oy veren ancak AK Parti çekirdek kadrosuyla ideolojik ilişkisi ve gönül bağı olmayan 10 puanlık bir kitle var. Bunlar AKP’nin ekonomiyi daha iyi yönetebileceğini düşünen ve ülke bütünlüğü konusunda yüksek hassasiyetleri olan kitleydi. Şimdi, onlar siyasal ve ekonomik istikrarı dikkate almadan AK Parti’yi terk ediyor. Son 7 ayda AK Parti’den kopan 8 puanlık kitlenin, yaklaşık 4,5-5 puanının MHP’ye, 2 puanının HDP’ye, bir puanının SP ve BBP’ye gittiğini görüyoruz. AKP’den ayrılanlarda CHP’ye dikkate değer bir geçiş yok. Büyük kısmının gittiği yer MHP olduğuna göre, onların çoğunun milliyetçi, muhafazakâr olduğunu ve Kürt olmadığını söyleyebiliriz."

banner229
Son Güncelleme: 12.04.2015 22:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol