banner200
banner222
03 Mart 2016 Perşembe 01:24
Efkan Ala Meclis kürsüsünde: 'El hareketi' yaptı, CHP ve MHP'li vekillerle kavga etti
banner188
banner213
banner230

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 50'inci birleşiminin soru-cevap bölümünde CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya "Yeni Şafak'ta Adbülkadir Selvi 3 Kasım 2014'te köşesinde 'Çözüm Süreci, Stres Testinde'ki yazısında, 'Efkan Ala: Oslo'da anlaşmıştık PKK'yle. PKK bunu bozdu' demiştir. Bu anlaşma nedir? Muhtarlarla Sayın Cumhurbaşkanı toplantılar yapmaktadır. Bu toplantılara davet edilen muhtarların tespiti sizin tarafınızdan mı yapılmaktadır? Bunların geliş, gidiş ve konaklama masraflarını İçişleri Bakanlığı bütçesinden mi ödemektesiniz? Hangi kriterlere göre bu muhtarları seçiyorsunuz? Bunu öğrenmek istiyorum.Dolmabahçe toplantısına Recep Tayyip Erdoğan'dan haberli mi katıldınız, habersiz mi?" sorularını yöneltti.

Daha sonra Çam, kendisine el hareketi yaptığını ifade ettiği Ala'ya "Şimdi elinizi böyle yapmak hiç yakışmadı" dedi. Bu sözlerin ardından bir anda Genel Kurul'da ortam bir anda gerildi. Bakan Ala, "Sana yapmıyorum kardeşim! Benim hareketlerimi burada siz tayin edemezsiniz" karşılığını verdi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, araya girerek ortamı sakinleştirmek istedi. CHP'li Çam, "Bu tarz doğru bir tarz değil. Yakışıyor mu size? Yakışıyor mu böyle yapmak? Kime yapıyorsunuz onu? Yakışıyor mu?" diyerek sözlerine devam etti.

Bu sırada AKP sıralarından Çam'a yönelik "Otur yerine!" sesleri geldi. Çam, "Ne biçim konuşuyorsun?" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Yani hiç yakışmıyor ya! Üslubuna dikkat etmez, hareketlerine dikkat etmez." diye konuştu. Ala ise "Sizinle ilgili değil kardeşim!" diye karşılık verdi. 

Çam: Ne demek? Senin karşında milletvekili var, soru soruyor. Karşınızda çocuk mu var sizin? Böyle gayriciddilik olur mu ya!

Vural: Meclis'e hakaret edip duruyor. El kol hareketi yapıyor.

Çam: Ayıp ya! Koskoca bakansın, böyle mi davranır? Böyle yapıyorsun. Ne demek bu?

Vural: Ceza verin, dışarı atın ya!

Çam: Terbiyesiz… Saygısız…

Vural: Sayın Başkan, dışarı atın!

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da Bakan Ala'nın el hareketini Çam'a karşı yapmadığını söylediğini aktardı.

Çam: O Bakan dinleyecek! Ben soru soruyorum, dinleyecek! Ne demek böyle? Karşısında çocuk mu var?

Efkan Ala ile MHP'li Oktay Vural arasında yaşanan tartışma ise şöyle gelişmişti:

Vural, IŞİD'cilerin Suruç'ta tedavi edilip edilmediğini yönelik CHP'li Levent Gök'ün sorusunu kaçamak cevaplayan Ala'da "isim söylemesini" istedi. Bakan Ala ise "Senin talimatınla konuşmam ben." karşılığını verdi. Vural da "Adını söyle, adını söyle" diyerek ısrar etti.

Vural: Bakan olmuşsun, ilkokul müfredatından bahsediyorsun.

Ala: Bir kere, ben senden öğrenecek değilim, sen nezaket öğren.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 03.03.2016 01:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol