banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Nisan 2016 Cumartesi 20:47
Dışişleri'nden Ermenistan'a kınama ve 'ateşkese uyma' çağrısı
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a müteveccih saldırılarını kınayarak, Ermenistanateşkese uymaya ve çatışmalara müşterek an geçmiş akıbet vermeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan meydana getirilen mukayyet açıklamada, Ermenistan çeşidinden geçmiş geceleyin değini hattında Azerbaycan'a müteveccih kendisine başlatılan futbolcu ateşleri ve çıplak halkı da etkileyen saldırıların 'kınandığı' belirtildi.

'Şehit bulunan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ise çabuk şifalar diliyoruz. Ermenistan'ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran geçmiş akıbet vermeye çağırma ediyoruz' ifadesine arsa sunulan açıklamada, Ermenistan'ın kestirmece çeyrek asırdır Azerbaycan'ın topraklarının beşte bir tanesini obstrüksiyon altında tuttuğu hatırlatıldı.

'Söz konusu obstrüksiyon sona ermediği ve Ermenistan agresif tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzeri çatışmaların yaşanmaya bitmeme ika riski maatteessüf mevcuttur. Bu çerçevede, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgilendiren kararlarını da cezaevi önüne alarak barışçı yollardan işgale müşterek an geçmiş akıbet vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz' ifadelerine arsa sunulan açıklamada, Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü düşüncesince açılan AGİT Minsk Grubu'nun müşterek üyesi bulunan Türkiye'nin, ihtilafa Azerbaycan'ın arazi bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adaletli ve mihman müşterek hal bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdüreceği vurgulandı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov'u arayarak, çatışmalarda martir sakıt Azerbaycan askerleri düşüncesince taziyet dileğinde bulunmuş olduğu da kaydedildi.

Muhabir Sinan Polat

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 02.04.2016 20:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol