banner200
banner222
01 Kasım 2012 Perşembe 09:25
Cumhuru dışlayan idare olmaz
banner188
banner213
banner230

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında vatandaşlara seslendi.

Köksüz bir cumhuriyet değildir


Erdoğan, Kurban Bayramı'nın hemen ertesinde, 29 Ekim'de, Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümünün milletçe hep birlikte idrak edildiğini vurguladı. 

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in büyük bir zaferin ardından bir milletin yeniden doğuşunu, yeniden ayaklarının üzerinde doğruluşunu simgeler şekilde ilan edildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bizim Cumhuriyetimiz köksüz bir cumhuriyet değildir. Bizim cumhuriyetimiz, başta Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere kadim bir tarihin ve zengin bir medeniyetin mirasını omuzlamış, o kökler üzerinde inşa edilmiş, büyük bir ruh ve büyük bir medeniyet tasavvuruyla bina edilmiştir. Cumhuriyetimiz, belli bir kesimin, belli bir zümrenin, belli bir etnik kökenin, belli bir inancın üzerine değil, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açan, ardından da Cumhuriyeti ilan eden kadro ve anlayış, Türkiye'nin tamamını temsil eden bir kadro ve anlayıştır'' diye konuştu.

Erdoğan, Cumhuriyetin, cumhurun, yani halkın bizzat sahibi olduğu bir idare şekli olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmede bulundu: 

''Cumhuru dışarda bırakan, dışlayan, öteleyen bir idare, ismiyle cumhuriyet olsa bile, muhtevasıyla cumhuriyet olamaz. Cumhuru ya da cumhurun bir kısmını dışarda bırakan bir anlayış, en başta 23 Nisan ve 29 Ekim'de ortaya konan ruha, misyona, en önemlisi de o mirasa ihanet eden bir anlayış olur. Ne yazık ki on yıllar boyunca ülkemizde Cumhuriyet cumhurdan uzaklaştırılmak istenmiştir. Sadece seçkinlerin, sadece devlet ricalinin katıldığı, halkın dışarda tutulduğu, resmi, renksiz, özellikle de soğuk savaş döneminin izlerini taşıyan kutlama ve törenlere son verdik, son veriyoruz. Cumhuriyet, bugün, tam da 29 Ekimin ruhuna yaraşır bir şekilde kutlanıyor.
Cumhur, Cumhuriyeti dar kalıplar içine sıkıştırmak isteyen köhnemiş anlayışı zaten sandık yoluyla tasfiye etmiştir. Cumhuriyeti belli bir kesimin, belli bir zümrenin idaresi gibi gören anlayış, milletten itibar görmemiştir. İnşallah, ileri demokrasiyle, güçlü ekonomisiyle, aktif dış politikasıyla, içerde huzur, güven ve istikrarıyla, Cumhuriyetimiz, cumhurla kucaklaşmış şekilde büyümeye, gelişmeye, dünyaya örnek teşkil etmeye devam edecektir.''

Erdoğan, hükümet olarak hedeflerinin, 2023 yılında yani Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yıl dönümünde çok farklı bir Türkiye'yi inşa etmek olduğunu ifade etti.

Büyük mesafe aldık

Başbakan Erdoğan, son 10 yılda milletin desteğiyle, çok büyük mesafeler kat ettiklerini ifade etti. Erdoğan, Türkiye'de tesis edilen istikrar ve güven ortamı ile dış politikada takındıkları etkin ve yapıcı tavırla birlikte, ekonomide son derece kararlı bir tutum izlediklerini vurguladı

Ufkumuz büyük Türkiye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, hükümetin ajandasında kimlik ve bölge ayrımı bulunduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Bizim ufkumuzda sadece ve sadece büyük Türkiye var. Bizim idealimizde sadece ve sadece büyük millet ideali var. Aziz milletimiz, bu ülkeyi kalkındırmak için çabalayanla, bu ülkeye çelme takmak isteyeni; bu milleti abat etmek isteyenle, bu millete zulmetmek isteyeni birbirinden kolayca ayırt edebilecek ferasettedir. Türkiye, önümüzdeki süreçte de bir bütün olarak, birbirine kenetlenmiş olarak büyümeye, hedeflerine doğru hızla ilerlemeye devam edecektir''


banner229
Son Güncelleme: 01.11.2012 09:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol