banner200
banner222
16 Haziran 2014 Pazartesi 15:25
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Nazım Hikmet'in şiirlerini Arapçaya çevirmiş
banner188
banner213
banner230
 "Birgün Nazım Hikmet'in Ferhat ile Şirin'ini Ekmeleddin Bey'e veren Semih Günver, çok beğendiği bu eserin Arapça'ya çevrilmesinde fayda gördüğünü söyler. Yıl 1968'dir. Ekmel Bey, kitabı okur, herhangi bir sakınca görmediği için çalışmaya başlar ve kısa sürede tamamlanan tercüme, önemli bir incelemeyle birlikte basılır. Ekmel Bey, gülerek, "Kitap basıldıktan sonra" diyor, "Semih Bey, nedense benden bucak bucak kaçmaya başladı."
Ekmel Bey, daha sonra on üç Türk yazarından birer hikayenin yer aldığı bir antoloji hazırlar. 1970 yılında Mısır Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan bu antolojinin başında elli sayfalık bir etüd vardır. Kültür Bakanı'nın imzasını taşıyan önsöz, aslında o sırada bakan danışmanı olan Necip Mahfuz tarafından yazılmıştır." (aksiyon.com)
 
WİKİPEDİA


1943 yılında Kahire'de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984'te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır[1].

10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için ortak aday olarak açıklanmıştır.[2]

İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ödülleri

UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını[ ve 2010 yılında "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı

Fahri Doktoraları

  • 1994 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
  • 1996 Dowling CollegeLong Island, New York, ABD
  • 2000 Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Akademisi
  • 2001 Sofya Üniversitesi, Bulgaristan
  • 2001 Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek
  • 2004 Tataristan Bilim Akademisi
  • 2006 Università degli Studi di Padova, İtalya
  • 2006 Moscow State Institute of International Relations (MGIMO)
  • 2007 University of Exeter, İngiltere
  • 2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2014 15:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol