banner200
banner235
banner225
16 Temmuz 2015 Perşembe 23:03
CHP'li vekile 10 milyon lira tazminat şoku!
banner188
banner213
banner230
 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 100. Yıl spor  Kompleksi ve A-Kent toplu taşıma ücretlendirme sisteminde yüklenici firmaya  kesilen gecikme cezası tahakkuk ettirilmediği, yüzde 2'lik pay alınmadığı ve  sisteme ilişkin yargı kararı uygulanmadığı iddiasıyla başlatılan incelemede  Akaydın, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat cezasına çarptırıldı. 
 
CHP Milletvekili Akaydın hakkında 3 dosya kapsamında yürütülen  soruşturmadan 9 milyon 332 bin 752 lira ve 190 bin dolar tazminat ödemesi yönünde  karar çıktı. 
 
SPOR KOMPLEKSİ YAPIMI
 
Sayıştayın 2010/147 nolu kararına göre, Antalya Büyükşehir  Belediyesine ait hizmet binası inşaatı sürerken, yüklenicinin kusuru olmaksızın  Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla spor komplekslerinin yapılması hukuken  imkansız hale getirildi. Meclis kararı karşısında açılan tazminat davası  sonucunda yüklenici firmaya belediye bütçesinden 4 milyon 960 bin 663 lira  ödendi. Bu durum da kamu zararı oluşturdu. 
 
Buna göre, Akaydın'ın yanı sıra kararda oyu bulunan meclis üyeleri de  tazminata mahkum edildi. Aynı konuda 2011'de açılan dava sonucunda da "yersiz şekilde" belediye  bütçesinden 558 bin 119 lira ödenmesi nedeniyle yine kamu zararı oluştu. Sonraki  yıl açılan davada da 354 bin 981 liralık ödemeyle kamu zarara uğratıldı. 
 
A-KENT
 
Akaydın'ın 2010 yılında A-Kent ile ilgili toplu taşıma ücretlendirme  otomasyonu ve araç takip sistemlerinin yazılımı, montajı ve işlettirilmesi işinde  de yükleniciye kesilen gecikme cezasının tahakkuk ettirilmemesi nedeniyle 190 bin  dolar zarar oluştu. Sistemle ilgili 2011'de açılan davada yüklenicinin genel para toplanma  hesabındaki usulsüz kullanımına faiz işlettirilmemesi de 18 bin 13 lira kamu  zararına neden oldu. Ayrıca, A-Kent ile ilgili yine aynı yıl açılan davada yargı kararının  uygulanmaması sonucu 1 milyon 259 bin 820 liralık gelir kaybedildi. 
 
Otomasyon sisteminin uygulanmasında yerel yönetime aktarılacak yüzde  2'lik payın verilmemesi nedeniyle de 2012'de açılan dava sonucunda belediyenin 2  milyon 181 bin 156 lira zarar ettiği belirlendi. 
 
Sayıştay, soruşturma sonucunda 9 milyon 332 bin 752 lira ile 190 bin  doların Mustafa Akaydın'a hüküm tarihinden itibaren işleyecek faizleriyle  ödettirilmesine oy birliğiyle karar verdi. 
 
BEKLEDİĞİM BİR KARAR, SAYIŞTAY SİYASİ BİR...
 
CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, yaptığı açıklamada, Sayıştayın kararından henüz haberi olmadığını söyledi. Kararı siyasi olarak nitelendiren Akaydın, "Haberim yoktu ama  beklediğim bir karardı çünkü artık Sayıştay, siyasi bir kurum haline geldi" dedi. 
 
A-Kent ile ilgili kararı haklı bulmadığını belirten Akaydın, böyle bir  karar varsa da tahsil edilmesi gereken yerin kendisi ve meclis üyeleri değil,  belediye olduğunu anlattı. Spor kompleksi konusunda ise mahkeme kararını uyguladığını savunan  Akaydın, şunları kaydetti: 
 
"İhale bozulduğu için firma yatırdığı parayı istedi, haklarıdır. Biz  ona rağmen dava konusu yaptık. Dava sonucunda da mahkeme, firma lehine karar  verdi, biz de paralarını ödedik. Tamamen siyasi bir karar, ödememek gibi bir şey  söz konusu değil ki. Belediyeyi dava etmişler, davayı da kazanmışlar, dolayısıyla  ödemek zorundayız. Sayıştayın bu kararı doğrultusunda biz de temyize gideceğiz." 


Milliyet
banner229
Son Güncelleme: 16.07.2015 23:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol