banner200
banner222
07 Nisan 2014 Pazartesi 19:40
Arınç AYM'nin Twitter kararı için “ durumdan vazife çıkarmışlar“ dedi
banner188
banner213
banner230
 Bülent Arınç basın toplantısında AYM'nin Twitter kararının sorulması üzerine verdiği cevapta "durumdan vazife çıkarmışlar, böyle bir özgürlük hayvanlar aleminde bile yoktur" dedi
Bugün (07.04.14) Prof. Dr. Ersan Şen Haberturk'de " AYM'nin Twitter kararı usule aykırıdır" demişti. Ersan Şen bu yorumunu iç hukuk yollarının  tüketilmediği iddiasına dayandırmıştı. Oysa yerleşik AİHM içtihatlarına göre iç hukuk yollarının tüketilmesinin bir çok istisnası mevcuttur.
Anayasa Raportörlerinin 2011-2012 hakim- savcı ders notlarında bu konu şöyle açıklanıyor:

Kanun Yollarının Tüketilmiş Olması
Bireysel başvuruda bulunulabilmesi için kural olarak işlemle ilgili kanun yollarına başvurulmuş olması gerekmektedir. Bu başvurunun, işlemin niteliğine göre ilgili kuruma, idareye ya da mahkemeye yapılması gerekir. Temel hakkı ihlal edilen kişinin, hakkı ihlal eden işleme karşı kanun yollarını kasten ya da kendi hatası nedeniyle kullanmadan yapacağı başvuru reddedilecektir.  Kanun yollarının tüketilmiş olması koşulunun aşağıda belirtilen istisnai durumlarda aranmayacağı kabul edilmektedir: 
1- Kanun yollarının tüketilmesinden bir sonuç alınması beklenmiyorsa, hakkı ihlal edilen kişiden kanun yollarına başvurması beklenmemektedir. Başvuruya konu olacak somut olayda, yüksek yargı organları tarafından yerleşmiş bir içtihada dayanarak verilen ve yakın zamanda tekrarlanan bir karardan farklı bir karar verilmesini gerektirecek bir neden bulunmuyorsa, hakkı ihlal edilen kişiden kanun yollarını tüketmesi beklenemez. 
2- Başvuruya konu olan normun esaslı anayasal sorunlar ortaya koyması ve mahkemenin kararının somut olay dışında benzer birçok durumu aydınlatacak olması söz konusu ise, bireysel başvurunun genel öneme sahip olması işlevi nedeniyle kanun yollarının tüketilmesi koşulu aranmayacaktır.
3- Başvuruya konu edilecek işlemin derhal uygulanması nedeniyle ağır ve başka türlü giderilemeyecek bir zarar söz konusu ise ve bireysel başvuru sonucunda verilecek karar bu zararı önleyebilecek ise kişiden kanun yollarını tüketmesi beklenmemektedir.
Kanun yollarının tüketilmesi koşulu 6216 sayılı Kanun’un 45. maddesinin (2) numaralı fıkrasında düzenlenmiştir. Maddeye göre “İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekir.” 

DERS NOTLARININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Adaletbiz

banner229
Son Güncelleme: 08.04.2014 09:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol