banner200
banner222
17 Şubat 2016 Çarşamba 03:44
AKP'li vekil 'eşitlik' talebini anlamadı: Eşcinsellik en büyük tehditlerden biri
banner188
banner213
banner230

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, dünkü toplantısında “tali” komisyon olarak, "insan onurunu temel alarak insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi amacıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulmasını" öngören tasarıyı ele aldı.

AYRIMCILIĞA UĞRUYORLAR
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, lezbiyen, eşcinsel, biseksüel, transeksüellerin ayrımcılığa uğradığını ve öldürüldüğünü söyledi. Yüceer, bunları görmezden gelmenin, uluslararası sözleşmelerdeki tavsiye kararlarının istenildiği gibi yorumlamanın, asıl ayrımcılığa uğrayanları yok saymak anlamına geldiğini ifade etti. Tasarıyı hazırlayanların, cinsel kimlikleri farklı kişilerin haklarını yok sayınca, bu bireylerin yok sayıldığını vurgulayan Yüceer, bunun “herkes hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden eşit yararlanacak ama bazıları daha az eşit yararlanacak” anlamına geldiğini söyledi. 

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, tasarıya, cinsel kimlik, cinsel yönelimin eklenmesi gerektiğini savunarak, "görmezden gelerek kimsenin yok olmadığını" belirtti. 

İNSAN DOĞASINA AYKIRI 
AKP Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan ise Yüceer ve Kerestecioğlu’na şöyle karşılık verdi:

“Bizim komisyonda tutup da farklı kesimlerin, sonradan oluşturulmuş, insan doğasına, bizim toplum örf ve adetlerimize aykırı olan farklı cinsel eğilimleri bu gruba katarak gündemi değiştirmenin gereği yok. Burada bayan ve erkek olarak iş hayatındaki değerleri tartışıyoruz. Farklı grupların yatak odasındaki özel cinsiyetlerini, özel hayatlarını gündeme getirmenin manası yok. Bunların bizim toplumumuz için oluşabilecek en büyük tehditlerden biri olduğunu herkes biliyor.” 

Kerestecioğlu ise “cinsel kimlik derken seksten değil, insanların cinsel kimlik yönelimlerinden” bahsettiğini belirtti.

Doğan’ın sözlerini “hayretle dinlediğini, kulaklarına inanamadığını” kaydeden Kerestecioğlu, bunun çok yadırgatıcı bir şey olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından komisyon, tasarının maddelerini benimsedi. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 03:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol