banner200
banner222
06 Nisan 2014 Pazar 14:01
Abdullah Gül Başbakan olamıyor
banner188
banner213
banner230
 Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin gerekli görüşmelerin yakın zamanda yapılacağına işaret ederken“Başbakanımızın cumhurbaşkanı olduğu taktirde bir başbakan görevi üstlenecek. Şu an cumhurbaşkanımızın milletvekili olmaması hasabiyle hemen bu görevi üstlenmesi söz konusu olmayacağını ben düşünüyorum. Teknik olarak mümkün değil” dedi. 

Odatv önceki gün Başbakan Erdoğan'ın erken seçim olmayacağı açıklamasından sonra konuyu gündeme getirmiş, Abdullah Gül'ün bu durumda Başbakanlığının fiilen mümkün olmadığını yazmıştı.

"CUMHURBAŞKANI SİYASETİ BİLMELİ"

Cumhurbaşkanlığı konusunun Mayıs ayı içerisinde netleşeceğini dile getiren Başbakan Yardımcısı şunları kaydetti: 

“Seçimin ardından yapılan açıklamalarda da Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar var, Başbakanımızın yapmış olduğu açıklamalar var herhalde bu ay sonu ya da önümüzdeki ay sonu bu konu artık kendi içerisinde de konuşulacak. 

Belli ki Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızın da bir görüşmesi söz konusu olacak, ondan sonra bir yol haritası çizilecek. 

ŞU AN MÜMKÜN DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı sürecinin nasıl işleyeceği hakkında ise İşler, “Yol haritası nasıl olacak, o elbette ki görüşmeler neticesinde ortaya çıkacak. Henüz bu görüşmeler yapılmadı artık önümüzdeki haftalar da yapılacak. Yapıldıktan sonra elbette ki yol haritası çizilecek. Eğer Başbakanımızın cumhurbaşkanı olduğu taktirde bir başbakan görevi üstlenecek. Şu an cumhurbaşkanımızın milletvekili olmaması hasabiyle hemen bu görevi üstlenmesi söz konusu olmayacağını ben düşünüyorum. 

Teknik olarak mümkün değil. Önümüzde iki yol var ya Bayburt modeli ya da ara seçim modeli ile gerçekleştirilecek ama orada bile en azından, nereden baksanız 2 ayın üzerinde bir zamana ihtiyaç var. Belki 2-3 ay gibi çok hızlandırsanız 2 ay gibi bir zaman gerekir. Çünkü seçim takvimi başlayacak adaylıklar vs. 2 ay gibi bir zamana ihtiyaç olur. Veya erken bir kongre ile eğer Abdullah Bey tekrar siyasete dönmek ister aday olursa parti genel başkanlığına bu da mümkün. Ama bunların hepsi Cumhurbaşkanımızla Başbakanımız arasında yapılacak görüşmelerle belirlenecek” diye konuştu. 

ODATV GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Erdoğan'ın erken seçimin olmayacağını açıklamasının ardından önceki gün Gül'ün Erdoğan'In ardından Başbakan olamayacağını gündeme getirmiştik.

Odatv 2 gün önce şunları yazmıştı:

Cumhurbaşkanlığı koltuğunu Tayyip Erdoğan’a devredecek olan Abdullah Gül’ün Başbakan olması için milletvekili olması gerekiyor.

Eğer genel seçim erkene çekilseydi ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birleştirilseydi…Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce istifa edip, erken genel seçimde aday olması ve Meclis’e seçilmesi lazım.

Ancak…

Erken seçim olmayacağını ve Başbakan’ın Ağustos ayında Cumhurbaşkanı olacağını düşünürsek; Abdullah Gül ne olacak?

Şu anki tabloda görünen o ki; eğer Başbakan olmak istiyorsa, 2015 genel seçimlerine kadar “boşa” düşecek ve bekleyecek.

Ve…

Dahası…

Başbakan Erdoğan “erken seçim yok” derken, bir nevi “benden sonra Abdullah Gül’ün Başbakan olmasını istemiyorum” demiş oldu.

En azından, 2015 genel seçimlerine kadar…

Odatv.com

banner229
Son Güncelleme: 06.04.2014 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol