banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
26 Haziran 2015 Cuma 16:49
Uçurumdan itip öldürene 'iyi hal indirimi'
 Milliyet Gazetesi'nden Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, Siirt’te sınıf öğretmenliği yapan Esin Güneş, kendisine şiddet uygulayan güvenlik görevlisi eşi  Güven Güneş’ten boşanmak için dava açtıktan sonra 24 Ağustos 2010’da Siirt’te “kale” olarak bilinen uçurumun dibinde ölü bulundu. Güven Güneş, ilk ifadesinde “Kameriyede otururken ayağa kalkmak istedi. Bu sırada ayağı takıldı ve düştü” dedi. Bu ifadenin ardından dosya “kaza” kaydıyla kapatıldı.
''ESİN GÜNEŞ DÜŞMEDİ, İTİLDİ''

Genç öğretmenin ailesi, yeni kanıtlar bularak yeniden savcılığa başvurdu ve dosya yeniden açıldı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven Güneş ve taksici arkadaşı hakkında “kasten öldürmek” suçlamasıyla dava açtı. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’ne, ODTÜ Fizik Bölümü’nden ikisi profesör, biri doçent olmak üzere üç akademisyen bir rapor hazırlayıp gönderdi. Ölümün “yatay ilk hız”, “serbest düşme”, “çarpmayla kazanılan hız” gibi fizik bilimi kavramlarıyla irdelendiği raporda, kadının kendiliğinden düşmüş olamayacağı vurgulandı.

ODTÜ’lü hocaların, “Esin Güneş düşmedi, itildi” tespiti üzerine, savcılık iki isim hakkında da müebbet hapis istedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ

Mahkeme, dava sonunda Güven Güneş’i ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ederken, “kankam” dediği taksici arkadaşının beraatına hükmetti. Güven Güneş’in duruşmadaki “iyi hali” gerekçe gösterilerek cezası müebbet hapse indirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da katıldığı davaya, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da müdahil oldu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanık ve mağdur tarafın karşılıklı temyiz ettiği kararı onadı. Daire, sanığa “iyi hal” indirimi, Esin Güneş’i kocasıyla birlikte uçurumun kenarına götüren taksiciye beraat verilmesini de onadı. Güneş’in ailesinin ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun avukatı Evin Konuk, bilimsel raporlarla kanıtlanmış bir cinayette bile “iyi hal” indirimi yapılabildiğini, diğer sanığın ise suç ortaklığına rağmen beraat ettirildiğini savunarak kararın yeterli olmadığını vurguladı.

Esin Güneş’in annesi Fahriye Işık da “Devlet onlara indirim vermese, bu katillere indirim vermese iyi diyebilirdim. Ne ceza alsa içim rahat olmaz ama serbest kalmadığına şükrediyorum. İndirim yapılmasını kabul edemiyorum. Artık bu indirimler, iyi haller olmasın. Katilleri sokağa bırakmasınlar” dedi.


Hürriyet
Son Güncelleme: 26.06.2015 16:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177