banner200
banner222
23 Temmuz 2015 Perşembe 17:55
14 bin yatırımcı nasıl tazminatından oldu?
banner188
banner213
banner230
 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), BDDK'nın Demirbank'a el koymasını haksız bulmasının ardından bankanın 14 bin küçük yatırımcısını heyecanlandı.
Bankaya el konulduğunda İstanbul'da 13 bin ve Almanya'da bin olmak üzere 14 bin hissedarı vardı.

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine, küçük ortakların 80 milyon dolara karşılık gelen paylarının ödenmesi için girişimler devam ederken büyük ortak Halit Cıngıllıoğlu'nun Danıştayın Demirbank'a el koyma kararını iptal etmesinin ardından devletle banlacılık lisansı karşılığı anlaşıp, Sema Cıngıllıoğlu gibi AİHM'ye gitmemesinin şimdi küçük yatırımcıların haklarını almalarına engel olduğu ortaya çıktı.

Halit Cıngıllığolu, Danıştay'a açtığı davayı Danıştay haklı bulmuştu. Bu karara göre Danıştay'da Halit Cıngıllığolu için geçerli olan durum küçük yatırımcılar için de geçerli olacaktı. Cıngıllıoğlu davayı kazandı ve devletle anlaşarak bankacılık yapma hakkını geri aldı. Ancak tazminat için AİHM'e gitmedi. Küçük yatırımcılar ise BDDK'ya başvurduğunda fiili imkansızlık nedeniyle paraların ödenmemesi sonucuna varıldı. Bu karadan sonra küçük yatırımcılar AİHM'a gitmedi ve 6 aylık başvuru süresini kaçırdılar.


Milliyet
banner229
Son Güncelleme: 23.07.2015 17:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol