banner200
Bilindiği üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanuna göre, 2011-2015 yılları arasında beyan edilen Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir/Kurumlar Stopaj Vergisi ve Katma Değer Vergisi matrah ve vergilerinin Kanunda belirtilen oranlarda/tutarlarda artırılması halinde vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.
 
Artırım ve yapılandırma için başvuru süreleri 2. Kez uzatılmıştır. Görülen o ki henüz başvurmamış mükellefler epey vardır.  
 
Burada mükelleflerin bilmediği bir ayrıntıdan bahsetmek faydalı olacaktır. Gelirler İdaresinin Bilgilendirme toplantısında sorulan bir soruya verilen cevaba göre;  
  • Matrah ve vergi artırımında bulunanların taksitlerini süresinde ödememesi, artırım hükümlerinin ihlali anlamına gelmeyecektir. Ancak, ödenmeyen vergiler, 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen oranın bir kat fazlası oranında gecikme zammı ile birlikte takip ve tahsil edilecektir.
Gelirler idaresinin vermiş olduğu bu cevap doğrultusunda 2011-2015 yılları arasında defterlerinin incelenmesini istemeyen mükelleflerin Matrah ve vergi arttırımı yaptırdıkları takdirde ödeyemeseler dahi defterlerinde her hangi bir vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.
Bu sebepten ötürü halen matrah arttırımı yaptırmamış olan mükellefler var ise bu fırsatı kaçırmamaları gerekir.
 
SM.Mali Müşavir
Yeşim TURAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol