banner200
banner222
22 Eylül 2012 Cumartesi 13:12
Oral Çalışlar: 'Balyozcular ister suçlu ister suçsuz olsun...'
banner188
banner213
banner230

Balyoz davasının sonuçlanmasının ardından, liberallere ve gericilere yeni bir güneş doğmuşa benziyor. Radikal'in köşe yazarı Oral Çalışlar da, bugünkü yazısına "Darbecilikle ilk hesaplaşma..." başlığı atmayı uygun gördü.

Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı'nın, "Biz bir siyasi hesaplaşmanın mağdurlarıyız" sözünü alıntılayan Çalışlar, askerlerin önceki senelerde yaptığı "demokratik rejimde yer olmayan" açıklamalarının olduğunu hatırlatıyor. 27 Mayıs'tan bu yana askerlerin siyaset yapabileceğine dair bir algı oluştuğunu söyleyen Çalışlar, ABD'nin de Sovyetler Birliği'ne karşı darbeleri desteklediğini, ancak "dünyanın değiştiğini" iddia etti.

Suçlu mu, değil mi, önemi yok!
Çalışlar, Balanlı'nın "siyasi hesaplaşma" vurgusunun ve davaların bir "ruh halini", "darbeciliğin siyaset karşısındaki yenilgisi"ni işaret ettiğini iddia ederken, meramını çok açık bir şekilde özetliyor: "'Yargılananlar suçlu mudur, değil midir' konusu ise ayrı bir tartışma başlığı. Ancak denklemdeki değişimin özü şu: 'Hesap sorma yetkisini' kendisinde gören askerler, yargı karşısında hesap verir noktaya geldiler."

(soL - Haber Merkezi)

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol