banner200
banner222
12 Şubat 2013 Salı 17:59
Fişlenen Hakimler
banner188
banner213
banner230
"İzmir'de açılan "askeri casusluk" davasının iddianamesine göre, çetenin lideri olduğu belirtilen Bilgin Özkaynak'tan "COCO" ismi verilmiş bir hard disk ele geçirildi. Hard diskin içinde, askeri hâkimlerin fişlendiğini gösteren bir kayıt da bulunuyordu. Amaç, askeri mahkemelerdeki davaları etkilemek, ayrıca askeri hâkimler vasıtasıyla, sivil mahkemelerdeki Balyoz ve benzeri yargılamaları yönlendirmekti. İşte örnekler:

HASAN DENGİZ: "Bizden. Şuurlu, çalışkan, sabırlı, dincilerle uğraşan birisidir. Hıfzı Paşa ile devre arkadaşıdır. Paşa yapılmasında katkısı olan komutanların her isteğini yerine getirir. Toplantılarımıza gelir. Askeri Yargıtay üye seçiminde bizim arkadaşların ön sıralarda listeye girmesi için nüfuzunu kullanmaktadır. Mustafa DÖNMEZ hakkındaki askeri eşyayı gizlemek suçuyla ilgili dosya bizim için çok önemlidir. (Evinde Zir Vadisi cephaneliğinin krokisi ile çeşitli silahlar çıkan yarbay. NI) O dosyadaki delillerin F Tipi (Fethullahçılar. NI) tarafından oluşturulduğuna ilişkin karar çıkarmak, Beşiktaş'taki davaları bizim lehimize çevirebilecektir. Bu dosyada verilen mahkûmiyet kararını Askeri Yargıtay'da takip edip, birçok noktadan bozulmasını sağladı. Dosyayı 2. Daire'den arkadaşımız Levent BİLGİ'ye düşürdü. Daireler Kurulu'nda da arkadaşımız Erkan KARADENİZ'e düşürdü. Dosya şu anda arkadaşımız Mehmet YÜZBAŞIOĞLU tarafından istediğimiz şekilde yönlendiriliyor. Balyoz ve İnternet Andıcı davalarını, olumlu görev uyuşmazlığı çıkarıp Askeri Yargıtay'a alabilirsek, nüfuzunu kullanıp davaları kısa sürede lehimize sonuçlandırabileceğini belirtiyor. Her türlü talebi titizlikle takip edilip karşılanmalı, kendisiyle azami oranda gizlilik içinde ve istisnai olarak irtibat kurulmalı, kendisini yıpratacak olaylardan sakınılmalı."

ERTUĞRUL OZAN ODABAŞI: "Bizden. Uyumsuz birisi. Askeri ve sivil yargı arasında olumlu görev uyuşmazlığı çıkarma konusunda yetkilidir. Balyoz ve İnternet Andıcı dosyalarında olumlu görev uyuşmazlığı çıkarmak için Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gideceği konusunda bize söz verdi. Emrinde çalışan ve arkadaşımız olan savcıları takip ettiğimiz dosyalarla ilgili yönlendirir. Askeri Yargıtay dairelerince istemediğimiz şekilde verilen kararlara itiraz ederek Daireler Kurulunda bozulmalarını sağlar."

CEMİL KAYILIOĞLU: "Bizden. Hasan DENGİZ'den sonra Yargıtay Başkanı yapılmalıdır. Toplantılarımızı organize eder. Onur DİRİK (Dağlıca baskınındaki komutan. NI) hakkındaki dosyayı takip etti, ancak istediğimiz şekilde karar çıkaramadı. Kadınlara zaafı vardır, fakat eşinden çekinir."

MEHMET AYDAN AL: "Bizden. Çalışkan, sabırlı ve şuurludur. Hıfzı Paşa tutuklanmadan önce kendisini koruyordu, ancak bu dönemde korunmasız kaldı. AYİM'de dinciler tarafından kendisiyle uğraşılıyor. Zarar görmemeli. Jandarma Adli Müşavirliği'nde çalışırken emrinde çalışan Işıl ve Zümrüt isimli avukatlarla ilişkisi vardı. AYİM'de üye olduktan sonra yaşantısına dikkat ediyor."

MUSTAFA OKŞAR: "Bizden. Aydan AL Albayla birlikte arkadaşlarımızın dosyalarını takip eder ve istediğimiz şekilde yönlendirir. Aşırı kilolu olmasından kaynaklanan sağlık sorunları var. İstirahat veya hava değişimi kullanması bulunduğu dairede arkadaşlarla ilgili dosyaları takip etmemizi zorlaştırır."

FİKRET BARAN: "Erzincan'da etkin olarak kullandık. Saldıray Paşayla (Saldıray Berk) görüşmeye devam ediyor."

LEVENT BİLGİ: "Bizden. Mustafa DÖNMEZ dosyasında Dairesi'nde istediğimiz şekilde karar çıkmasını sağladı. Uzun süre Askeri Yargıtay'da görev yaptığı için içtihatlara hâkimdir. Kritik dosyaları kendisine takip ettirebiliriz. Eşini aldattığı için ilk eşinden boşandı. Yeniden evlendi. Kadınlara zaafı vardır. Bu yönü nedeniyle sürekli takip edilmeli."

ESAT MAHMUT YILMAZ: "Bizden. Bilgi ve belge kaynağımızdır. Toplantılarımıza katılır. Kadınlara ve paraya düşkünlüğü vardır. İkaz ettik. Eşi Anayasa Mahkemesinde raportör olduğundan, eşi vasıtasıyla orada bazı üyelere ulaşabiliyoruz."

DOĞAN UYSAL: "Bizden. İnatçı, çalışkan, çevresiyle uyumlu birisidir. Balyozdan sanık olması psikolojisini bozmuştur. Antideprasan ilaçlarının dozunu arttırmış." (Uysal'ın, Balyoz /Suga planı çerçevesinde adı adli konularda yardım alınacak personel olarak geçiyor. NI)

ALİ CENGİZ ŞİRİN: "Bize yakın. Balyoz soruşturmasından dolayı psikolojisi çok kötü bozuldu. Soruşturmadan sonra irtibatını azalttı ama yine de bize yakın duruyor."
***
İzmir'deki dava, casusluk ya da fuhuş adını alınca, kamuoyunda tepki uyandırdı. Ama fişlemeler, açıkça bir çetenin varlığına delalet ediyor. Hem bazı görevlere arkadaşlarını getirmek istiyorlar, hem de yargıda sahip oldukları müessiriyetten yararlanarak, sadece asker değil, sivil mahkemelerde görülen davaları da etkilemeye çalışıyorlar. Tabii delillerin "F tipi yapılanma" tarafından üretildiği çalışmasını da yapmayı ihmal etmiyorlar."

Nazlı ILICAK- 12.02.2012-sabah

Son Güncelleme: 12.02.2013 18:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol