banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Temmuz 2011 Perşembe 10:38
'Baba bunu bize nasıl yaparsın!'
Şike Operasyonu’nda gözler Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’da.
Acıbadem Grubu’nu sıfırdan yaratan Aydınlar’ı hem başarılı bir spor adamı hem de vizyoner bir işadamı olarak iyi tanırım.
Duygularıyla değil prensipleriyle hareket eder…
Dürüsttür, çalışkandır, mütevazıdır ama bir o kadar da inatçıdır… Oğlu Kıbrıs’ta tezkere öncesi bir trafik kazasında hayatını kaybedince yıkıldı.
İşine ve tutkuyla bağlı olduğu Fenerbahçe’ye bir süre küstü.
Aslında hayata küstü…
Fakat acılı bir baba olarak ‘hayatının en zor sınavını’ atlatmayı bildi.

Şimdi ise kariyerinin en zor sınavı ile karşı karşıya…
Çünkü adı düne kadar Fenerbahçe Başkanlığı için geçen Mehmet Ali Aydınlar bir hafta içinde çocuğu gibi sevdiği takımıyla ilgili çok zor bir karar verecek…
Bir yanda takımı, diğer yanda bugüne kadar savunduğu değerler… Şike iddialarını mahkeme sonucunu beklemeden dikkate alıp Fenerbahçe’yi bir alt kümeye düşürse…
Bir, küme düşürdüğü takıma başkan olma hayalini ebediyen unutacak.
İki, en büyük gelir kaynağı Lig TV olan Futbol Federasyonu’nu ve spor endüstrisini en azından birkaç yıl yönetilemez hale getirecek. Peki ya onca şike ve teşvik iddiasına rağmen düşürmezse?
O zaman da…
Bir, ‘Fenerbahçe’ye başkan olurum hayalinden dolayı düşürmedi’ denilecek.
İki, oturduğu Federasyon koltuğunu ve çarpık spor düzenini ‘korumakla’ suçlanacak…
Anlayacağınız iki ucu boklu değnek…

Peki ama bu ikircikli ruh halini yaşayan sadece Aydınlar mı?
Değil…
Gelin size beni çok çarpan iki örnek anlatayım… Şike Operasyonu’nu ilk günden itibaren büyük bir titizlikle yürüten İstanbul Organize Suçlar Şubesi.
Sedat Peker’in manevi oğlu ile Kürşat Yılmaz’ın oğlunun karıştığı bu olay başlangıçta hem lokal hem de adi bir vaka olarak görülüyor.
Ne zaman ki teknik takibe bir gün Aziz Yıldırım düşüyor, işin rengi ve boyutu bir anda değişiyor. İki açıdan…
Bir yandan şikenin boyutu içine daldıkça operasyonu yürütenleri de ürkütüyor…
Ama daha önemlisi, Organize Şube’nin başındaki 10 ismin 9’u sıkı Fenerbahçeli.
En sıkısı da İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu.

Basının önüne çıkmaktan pek hoşlanmayan Ekizoğlu uzun bir süredir İstanbul’u çetelerden ve mafyadan temizleyen ekibin başında. Şike operasyonu Fenerbahçe’ye uzandığında takımı adına kahrolmuş.
Biraz soruşturdum, meğer 11 yaşındaki kendisinden daha fanatik oğluyla Fenerbahçe’nin İstanbul’daki hiçbir maçını kaçırmazmış.
Operasyonu büyük gizlilikle yürüttüğü ve her defasında moral bozukluğuyla stattan döndüğü için şampiyonluk maçını statta izlemeye içi elvermemiş. Evde oğluyla televizyondan seyretmiş.
Oğlu şampiyonluk anonsuyla odada havaya zıplarken o bırakın sevinç çığlıklarını, üzüntüsünü belli etmemek için iki karış suratla odayı terk etmiş.
Fakat asıl büyük darbeyi pazar günü operasyonu başlattıktan sonra yaşamış.
Operasyon günü eve gece 1.30’da gidebilmiş. O saate kadar uyumayan oğlu, babasını kapıda ağlayarak karşılamış…
Tek bir şey söylemiş tüm Türkiye’nin günlerdir konuştuğu operasyonu yöneten babasına: “Baba bunu bize nasıl yaparsın!”
O gün bugündür babasıyla konuşmuyormuş.
Başta Fenerbahçeliler olmak üzere aslında tüm futbolseverler benzer bir dilemmanın pençesinde. Baksanıza şampiyonluğu şaibeli hale gelen Fenerbahçe’nin başına gelmiş en iyi şeylerden biri olan Aykut Kocaman bir yandan ‘batsın bu lig’ diyebilecek kadar cesur konuşuyor, diğer yandan ‘Ya bizim döktüğümüz ter’ diyerek onca dürüst sporcunun özverili emeğini hatırlatıyor…
Mehmet Ali Bey, biliyorum çok zor bir kararın eşiğindesiniz...
Fakat bilin ki yalnız değilsiniz..


Radikal/Eyüp Can
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177