banner200
banner222
03 Eylül 2012 Pazartesi 12:26
SUSMAYACAĞIZ, BOYUN EĞMEYECEĞİZ, BİAT ETMEYECEĞİZ !
banner188
banner213
banner230

Bugün, bir adli yıl daha başlıyor!

Ne yazık ki, bu adli yıla;

· yargının tamamen siyasi iktidarın denetimine girdiği, dahası güç ve iktidar mücadelelerinin arenası haline getirildiği,

· hiçbir yurttaşın hukuk güvenliğinin kalmadığı,

· güvence olması gereken yargının hak ve özgürlükler için en büyük tehdit ve tehlike haline geldiği,

· hukukun en temel ilkelerinin sistematik olarak çiğnendiği,

· “özel” yargı ve yargılamalarla hukuk birliğinin yok edildiği,

· adil yargılanma hakkının ortadan kaldırıldığı,

bir ortamda girmekteyiz.

Bu şartlar altında adli yılın, “adil” bir yıl olmayacağı, olamayacağı açıktır. Kuşatılmış olan yargının, “esir” edilmesinden sonra sıranın barolara, avukatlara geldiği anlaşılmaktadır. Avukat ve barolar “hiçleştirilmek” istenmekte, savunmasız, avukatsız bir yargı düşlenmektedir.

Bu hukuksuzluklarda katkısı olanlar ya da boyun eğenler tarihin yargısından, vicdanlarından ve aynalardan kaçamayacaklardır.

Elbette biz avukatların pek çok mesleki sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların çözümü konusundaki girişimlerimiz ve kararlılığımız artarak sürdürülecektir. Ancak hiçbir mesleki sorunumuz meslek onurumuzdan, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü amacımız ve mücadelemizden daha önemli ve öncelikli değildir.

Bilinmelidir ki biz avukatlar; boyun eğmeyen, biat etmeyen bir tarihsel mirası genlerimizde taşımaktayız. Bizlerin hiç “efendileri” olmadı ve olmayacaktır.

İstanbul Barosu olarak, bugüne dek olduğu gibi bundan böyle de her şart altında meslek onurumuzu, yurttaşlarımızın hak ve hukukunu korumayı, hukuksuzlukları izlemeyi, hukuk devleti ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu uğurda her türlü bedeli ödemeye hazırız.

Aynı şekilde Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, vatanın bölünmezliğini, üniter devleti koruma ve kollama bizim için bir namus ve vatan borcudur. Bu borcu da ödemeye devam edeceğiz.

Hukuksuzluklara karşı susmayacağız, boyun eğmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz.

“Tarihin en son yerinde, son sözü hep direnenler söyler”.

Henüz son sözümüzü söylemedik !…

Yurttaşlarımıza saygı ile duyurulur.


İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI


banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol