banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Ekim 2012 Perşembe 09:20
İstanbul Barosu seçimleri öncesi 4 Başkan adayı neler söyledi?

İstanbul Barosu Seçimleri için 4 Grup aday.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adına / Av.Muammer Aydın

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adına / Av.Doç.Dr.Ümit Kocasakal

Çağdaş Katılımcı ve Özgürlükçü Avukatlar Grubu Adına/ Filiz Kerestecioğlu

Hukukun Üstünlüğü Platformu Adına / Av. Rıza Saka


İstanbul Barosu seçimleri öncesi 4 Başkan adayı neler söylediler?
Av.Muammer Aydın“ BU SEFER BİZ KAZANACAĞIZ“
Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grup Başkan Adayı Av.Muammer Aydın ile kendi ofisinde uzun bir röportaj gerçekleştirdik.

Yaptığımız röportajda Muammer Aydın'ın meslektaşlarına ilk mesajı " BU SEFER BİZ KAZANACAĞIZ" oldu.

Röportajın Tamamı İçin TIKLAYINIZ.

Av.Filiz Kerestecioğlu “Baro'larda yüksek siyaset yapılıyor“
Barolar artık bir tür ele geçirilmesi gereken mevziler olarak görülmeye başlandı. Yani orada “yüksek siyaset” yapılıyor. Gerçekten meslek sorunlarıyla ilgilenen, avukatların sorunlarıyla ilgilenen ve temsil ilişkisinin doğrudan kurulduğu, avukatların çok rahatlıkla ulaşabildiği bir sistem olmaktan çıktı avukat baro ilişkileri. Biz eskiden ÇAG olarak siyaset yapmakla suçlanırdık.
Röportajın Tamamı İçin TIKLAYINIZ.


BARODA ALÇAK DEĞİL “YÜKSEK SİYASET” VAR, BARO’DA ÜMİT VAR
İstanbul Barosu Başkanı Av.Doç.Dr. Ümit Kocasakal İle Baro Bahçe'de uzun bir röportaj... Kocasak bütün iddiaları cevaplıyor.“Yüksek siyaset” ile kastedilen Cumhuriyet değerleri ile ilgili hassasiyetlerimiz ise; bundan kim rahatsız olursa olsun, Cumhuriyet’i, Cumhuriyet’in temel değer ve ilkelerini, Anayasa’mızın değişmez ilkelerinde anlamını bulan Cumhuriyet kazanımlarını, başta üniter devlet yapısı olmak üzere, korumak, kollamak siyaset değil, vatan ve namus borcudur. Bu eğer “yüksek siyaset” ise; bu “yüksek” ve şerefli siyaseti yapmaya devam edeceğiz"

Röportajın Tamamı İçin TIKLAYINIZ.


15 Ekim Milat Olsun Diliyoruz!
Av.Rıza Saka ile Beykoz Koru tesislerinde, CMK avukatlarının sorunlarının tartışıldığı toplantı sonrası bir röportaj yaptık. " Baro'da Değişim Zaman"ı diyen Av. Rıza Saka bu değişimi bakın nasıl ifade ediyor : "İstanbul’un uluslararası hukuk merkezi olması için çaba sarf edilmesi gerektiğine inanıyoruz ve biz İstanbul’u uluslararası hukuk merkezi haline getirmek istiyoruz. Çünkü 30.000 bine yakın avukat ile gerçekten İstanbul Baro’su dünyanın en büyük hukuk kurumlarından biridir. Bu nedenle gerek orta doğuya gerek balkanlara gerekse dünyanın her bir bölgesine hukuk üretebilecek oradaki hukuki problemlere karşılıklı olarak müzakereler yoluyla çözümler üretebilecek yeni içtihatlar oluşturabilecek Yargıtay’ın da üstünde içtihatlar oluşturabilecek, hukukta önder ve öncü olabilecek bir Baro hedefliyoruz.
Röportajın Tamamı İçin TIKLAYINIZ.


Son Güncelleme: 11.10.2012 10:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177