banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
22 Ekim 2015 Perşembe 11:05
İFLASIN ERTELENMESİ
banner188
banner213
banner230

Ticari hayatta zaman zaman uygulama alanı bulan “iflasın ertelenmesi” müessesesi çoğunlukla eleştirilerin konusu olmaktadır. (İİK m.179,179a ve TTK m.324)

Özellikle erteleme kararı veren mahkemenin ve dayandığı raporun hukuka uygunluğu hakkında ciddi yakınmalar yaşanmaktadır.
Sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borçlarının aktifinden daha fazla olduğu, yönetim ve temsil ile yetkili kişiler ya da şirket veya kooperatif tasfiye halinde ise tasfiye memurları veya bir alacaklı tarafından beyan ve mahkemece bu durumun tespit edilmesi ile, önceden herhangi bir takibe gerek olmaksızın, bu kuruluşların iflasına mahkemece karar verilir.
Ancak, yönetim ve temsile yetkili kişiler veya bir alacaklı tarafından söz konusu şirket yada kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesi mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini talep edebilir. (İİK m.179/I)
İflasın ertelenmesini isteyen kooperatif ve sermaye şirketlerinin borca batık durumda bulunması (bir diğer ifade ile varlıklarının rayiç değerinin borçlarını karşılayamaması), fevkalade mühletten yararlanmamış olması ve sunacakları iyileştirme projesi kapsamında mali durumlarının ıslahının imkan dahilinde görülmesi gerekir. (İİK m.179)
Gerek borca batıklığın ve gerek iyileştirme projesinin ciddi ve inandırıcı olup olmadığının tespiti özel ve teknik bilgiyi gerektirdiğinden bu değerlendirmelerin yapılması için bilirkişi görüşüne başvurulmalıdır. (HMK m.266) Hakim de bu raporla o konudaki özel ve teknik bilgi ihtiyacını giderebilmeli ve raporun hukuka uygunluğunu denetlemelidir.
Projenin ciddi ve inandırıcılığı öncelikle ve sermaye ve/veya karlılığın ne şekilde artırılacağı ve borca bataklıktan kurtulmanın ne şekilde sağlanacağı somut, belgelere dayalı ve gerçekçi bilgi ve öngörülerden yola çıkılarak tespit edilmeli, diğer proje unsurları için de bilimsel veriler değerlendirilmelidir 
(Yargıtay 23. HD,20.06.2014, E./K. 531-4741).
 
 
Dr. Mevci Ergün

http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=4359_IFLASIN-ERTELENMESI.html

banner229
Son Güncelleme: 22.10.2015 11:07
Anahtar Kelimeler:
Iflasın Ertelenmesi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol