banner200
banner235
banner225
05 Nisan 2014 Cumartesi 10:45
22 bin öğretmen icralık
banner188
banner213
banner230

 Mehmet GENÇOĞLU

OSMANİYE'nin Kadirli ilçesi'nde öğretmen olan Mehmet Gençoğlu (55), evvelki gün borcunu ödeyemeyip icralık olunca kendisini ağaca asarak hayatına son verdi. Eğitim-İş Sendika sı'nın öğretmenlerin ekonomik yaşamı üzerine yapmış olduğu araştırmaysa durumu gözler önüne serdi.

İLKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı) İdare Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, 269 bin üyeleri olduğunu ortaya koyarak, "50 ilde yaptığımız araştırmaya göre 22 binin üzerinde üyemizin maaşında haciz var, icralık olmuş. 31 ilin de durumunu saptamaya çalışıyoruz. Sayı 30 bini aşabilir" diye açıkladı. Sultan UÇAR / AHT

Öğretmenlere İLKSAN'dan müjde ve süpriz

İLKSAN Başkanı Yılmaz, öğretmenlerin durumunu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Müsteşar Yusuf Tekin'e anlattıklarını da belirtti. Böylece Bakanlık, 2 hafta önce yönetmelik değişikliğine gidip icralık olan öğretmenlere de borç verebilmek için düzenleme yaptı. Tuncer, şu bilgileri verdi: "Öğretmenlerden aylık 32 TL ile 52 TL arasında aidat alınıyor, üyelerimize geri ödemeli 30 bin TL'ye kadar maaşından taksitle kesilmek üzere borç veriyoruz. Bundan maaşında icra olanlar yararlanamıyordu. Bakanlığa bu durumu anlattığımda hak verdiler. Yönetmelikte bundan evvel maaşında banka rehini veya icra olan öğretmenlere borç verilememesiyle alakalı maddeler değişti" diye belirtti.

Kaynak: memurlar İnternet Yayını
banner229
Son Güncelleme: 05.04.2014 10:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol