banner200
banner222
19 Temmuz 2015 Pazar 20:33
Yargıtay'dan kiracılara 'aidat' müjdesi
banner188
banner213
banner230
 Antalya’da kirada oturan bir vatandaş, apartman aidatlarını, elektirik ve su gibi faturaları ödemedi. Kiracısını uyaran ev sahibi sonuç alamadı. Bunun üzerine ev sahibi kiracısı aleyhine dava açtı. Aidatları ödemediğini gerekçe göstererek evden tahliye edilmesini istedi. Yerel mahkeme mal sahibini haklı buldu ve kiracının tahliyesine karar verdi.
ASIL BORCU KİRAYI ÖDEMEKTİR

Kiracının itirazı üzerine dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozarak kiracıları sevindirdi. Kiracının kira bedelini ödememesi nedeniyle evden çıkarılabileceğini, aidatları ödememesinin tahliye sebebi olamayacağına hükmetti. Kararda, “Kiracı, kira sözleşmesinde yakıt gideri, bekçi parası, kapıcı parası, temizlik parası, su parası, elektrik parası, çöp parası, yönetim gideri, telefon ücreti gibi yan giderleri ödemeyi üstlenmiş olsa dahi, söz konusu edimler asıl kira borcu olmayıp asıl kira borcunun eklentisi niteliğinde olduğundan anılan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi tahliyeye neden olmaz” denildi.

BORÇTAN KURTULMAZ

Bu durum ev sahiplerinin işini zorlaştıracak. Çünkü pek çok kiracı apartman aidatı ödemeden evi terk ediyor. Yargıtay'ın kararı kiracıların bu tür borçlarından kurtuldukları anlamına da gelmiyor. Kiracılar, borçlarını ödememeleri durumunda yasal takibe uğrayabilecek.

FATURA UYARISI

Uzmanlar, ev sahiplerinin kira sözleşmelerinde aidatlardan kiracıların sorumlu olduğunu belirtmesi gerektiğini, elektrik, su ve telefon gibi faturaların kiracının üzerine yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor.


Bugün
banner229
Son Güncelleme: 19.07.2015 20:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol