banner200
banner222
03 Mayıs 2015 Pazar 00:15
Van'daki kanlı afişler mahkeme kararıyla kaldırıldı
banner188
banner213
banner230
 AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin değişik yerlerindeki bilbordlarda yer alan görsellerin vatandaşları tedirgin ettiğini söyledi.
Soğanda, "Biz halkın bu taleplerini ve korkusunu dile getirdik. Bu konuda ilgili makamları da göreve davet ettik. Bunu Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ'ye bildirmemize rağmen, hiçbir girişimde bulunmadılar. Ancak savcılık harekete geçerek bu konuda dün Sulh Ceza Mahkemesine başvurmuş. Mahkeme halkın üzerine  korku salan, tehditkar yazılar, mesajlar içeren bu raket ve bilbordların kaldırılması yönünde karar verdi" dedi.

Kararın bu akşam uygulandığını ifade eden Soğanda, "Yine aynı yazı ama bu sefer su akan musluklar asılmış" diye konuştu.

Seçim arifesinde olduklarını ancak birilerinin kentin, vatandaşların üzerine baskı ve korku salmaya çalıştığını belirten Soğanda, halkın özgür iradesinin sandığa yansıtılmasının engellenmek istendiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesinin seçim öncesinde bilbord ihalesini iptal ederek, kendi uhdesinde kullanmaya çalıştığına dikkati çeken Soğanda, şöyle dedi:

"Bir belediye kalkıp, şehrin bütün bilbordlarını, kendi emrine, uhdesine veya bağlı bulunduğu partisinin uhdesine, onun yararına kullanamaz. Bu yasaktır. Ayrıca son dönemde şehrimizde baskılar arttı. Bu halkın gerçek anlamda oyunun sandığa yansıtmasını engellemeye yönelik bir çabadır. Yeni bir sürece girdik. Bu süreçte halk, bu bilbord ve reklamlarla baskı altına alınmaktadır."

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise bilbordların asılması üzerine, ilanların kaldırılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Kayatürk, şunları söyledi:

"Hukuk devleti olan bir ülkede, halkın iradesi ve gücüyle bunlar kendilerine çeki düzen vermek zorunda kaldı. Musluklardan kan değil, su akması gerektiğini öğrendiler. Dolayısıyla kan akıtan, muslukları kaldırarak yerine su akıtan muslukları koydular. Bu halkın gücünün karşısında baskının, vesayetin dayanamayacağının çok önemli bir işaretiydi. Dolayısıyla HDP'in, burada siyaset yapan herkesin, kendisine bir çeki düzen vermesi lazım. Çeki düzen vermezse halk dün nasıl o muslukları  değiştirdiyse, 7 Haziran da çok ciddi bir ders verecektir. Bundan sonra Türkiye'nin tamamında olduğu gibi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de, Van'da da bundan sonra baskıyla, tehditle siyasetin yapılamayacağını herkesin anlamış olması lazım."

Seçimin barış içinde bir yarış olmasını istediklerini, baskı, tehdit ve korkutma olmaması gerektiğini vurgulayan Kayatürk, bunlar olsa da olmasa da halkla kucaklaşmaya devam edeceklerini ve hiçbir baskının kendilerini yıldırmayacağını ifade etti.

KANLI AFİŞ ASIP 'KORKMUYOR MUSUNUZ?' DİYE SORMUŞLARDI

"Kentin çeşitli alanlarında bulunan ve kullanımı Van Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bilbordlarda, musluklardan kan akan görsel ile üzerine Türkçe ve Kürtçe olarak, "Önleminizi alın", "Korkmuyor musunuz?", "Sonumuzu hazırlamayalım", "O kadar değersiz mi?", "Bir gün bitecek", "Bir gün her şey!", "Sahip çıkmazsanız uzak değil!", "Nefessiz kalmayalım", "Farkında mısın?" ifadelerinin bulunduğu afişlerin yer alması, 7 Haziran seçimi öncesinde tartışmalara neden olmuştu.


AA
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2015 00:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol