banner200
banner225
23 Aralık 2015 Çarşamba 15:00
Tüketici mahkemelerine başvuruda değişiklik
banner188
banner213
banner230
Tüketici Hakem Heyetleri’ne ve Tüketici Mahkemeleri’ne yapılacak başvurularda parasal sınırlar 1 Ocak 2016 itibariyle değişiyor. Avukat Cevat Kazma, yeni limitlere dikkat edilmemesi durumunda, başvuruların geçersiz olabileceğini hatta tüketicilere avukatlık ve yargılama giderleri yansıyabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 8. maddesinde değişikliğe gidilerek, tüketicilerin haklarını aradığı mercilerin parasal sınırlarında düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenleme sonrası 2 bin 320 TL’ye kadar olan alacaklar için ilçe hakem heyetlerine, 2 bin 320 TL ile 3 bin 480 TL arasındaki iade tutarları için il hakem heyetlerine başvurmak gerekecek. 3 bin 480 TL üzerindeki alacaklar içinse başvuru mercii Tüketici Mahkemeleri olacak.

Avukat Cevat Kazma, 1 Ocak 2016 sonrası yapılacak başvurularda, yürürlüğe girecek düzenlemenin dikkate alınmaması halinde, başvuruların geçersiz olacağını, talebin reddedileceğini ve bazı durumlarda ise tüketicilere masraf yansıyabileceğini söyledi.

Av. Cevat Kazma yaşanabilecek olumsuzlukları bir örnekle şöyle özetledi:

“Örneğin, düzenleme öncesi 3 bin 300 TL’lik bir iade talebi için Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak gerekiyordu. Yeni yıl itibariyle bu talep il hakem heyetine yapılmalı. Tüketici Mahkemesi’ne başvurulursa görevsizlik kararı verilir ve dosya reddedilir. Karşı tarafın yargılama giderlerini ve avukatlık ücretini ise tüketici ödemek zorunda kalır.”

Tüketicilerin hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurma nedenleri arasında ilk sırayı bankalar alıyor. Kullanılan kredilerin dosya masraflarının ve kredi kartı aidatlarının iadesi tüketiciler bu mercilere başvuruyor.
 ANKARA (ANKA) 

banner229
Son Güncelleme: 23.12.2015 15:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol