banner200
banner222
06 Mart 2015 Cuma 15:05
Redd-i Hakim Talebi
banner188
banner213
banner230
 KONYA'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 2 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan lise öğrencisi 16 yaşındaki Mehmet Emin Altunses'in yargılanmasına başlandı. 18 yaşından küçük olduğu için gizli yapılan ve yaklaşık 15 dakika süren duruşmada, Altunses'in avukatı 'reddi hakim' talebinde bulundu. Duruşma 3 Nisan'a ertelendi.
Konya'da 23 Aralık 2014 tarihinde, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen ve kendilerine Halkçı Liseliler Grubu üyesi gençler, saat 17.00'de Gedavet Parkı'nda toplanarak, Menemen'de 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı andı. Anma etkinliğinde grup adına basın açıklamasını Meram Endüstri Meslek Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Altunses yaptı. İddiaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren sözler sarf eden Altunses'in konuşması polis tarafından kamerayla kaydedilerek tutanak tutuldu. Bunu inceleyen Cumhuriyet Başsavcılığı Altunses hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan soruşturma başlattı.

24 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 11.00'de Meram Endüstri Meslek Lisesi'ne gelen polisler, Altunses'i sınıfında gözaltına aldı. Altunses sevk edildiği 1'inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklandı. Avukatı Barış İspir de aralarında İstanbul'dan gelenlerin de bulunduğu yaklaşık 100 avukatın imzasıyla bir üst mahkeme olan 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ne tutuklamaya itirazda bulundu. İtirazın kabulüyle iki gün cezaevinde kalan Altunses., 26 Aralık 2014 sabahı tahliye edildi.
Olay kamuoyunda geniş yankı bulurken, Adalet Bakanlığı'nın Altunses'in yargılanması için izin verdi.

CHP'Lİ VEKİLLER VE GENÇLİK KOLLARINDAN DESTEK
Hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istenen Altunses'in Konya 3'üncü Çocuk Mahkemesi'ndeki yargılanmasına bugün başlandı. Altunses arkadaşlarıyla birlikte adliyeye geldi. Altunses'i desteklemek için CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP'nin Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, İzmir, Mersin ve İstanbul Gençlik Kolları üyesi yaklaşık 100 kişi adliye geldi.

MAHKEME GİZLİ OTURUMLA YAPILDI
Altunses, yaklaşık 20 avukat, Sezgin Tanrıkulu, Atilla Kart, İrfan İnanç Yıldız, parti il yöneticileri ve ailesiyle birlikte duruşmanın yapılacağı salona girerken, gençlik kolları üyeleri de adliye binası önünde bekledi. Mahkeme Başkanı Ali Kaya, Altunses'in 18 yaşından küçük olduğu için oturumun gizli yapılacağını, kendi avukatları dışındaki avukatlarla birlikte, parti üyelerini ve gazetecilerin salon dışına çıkması istedi.
Bunun üzerine Altunses'in avukatlarından Barış İspir, Altunses'in 15 yaşından büyük olduğu için oturumun açık olarak yürütülmesini talep etti. Ancak Mahkeme Başkanı Kaya, itirazı kabul etmeyip, oturumu gizli olarak yaptı.
Bu sırada CHP Milletvekili Atilla Kart, ayağa kalkıp Mahkeme Başkanı Kaya'ya 'Biz Milletvekilleriyiz kalmamızda bir problem var mı?'' dedi. Mahkeme Başkanı da, katılmalarında sakınca olmadığını söyledi.

REDDİ HAKİM TALEBİ
Mahkeme yaklaşık 15 dakika sürdü. Altunses'in avukatı Barış İspir, mahkeme heyetinin taleplerini sorduğunu, bunun üzerine kendileri de reddi hakim talebinde bulunduğunu söyledi. İspir, duruşmanın 3 Nisan tarihine ertelendiğini belirtti.

REDDE HAKİM GEREKÇESİ
Altunses'in avukatı Barış İspir, 'reddi hakim' talebinde bulunma nedenlerini de açıkladı. İşpir, ''Sayın mahkeme başkanı iddianameyi değerlendirmeden kabul etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde Konya'da 14 yaşındaki bir çocuk 'Başbakan'a hakaret' suçundan yargılandı ve davada aynı mahkeme başkanı, Adli Tıp Tarafından çocuğun suçu idrak edemiyecek yaşta olduğu yönünde rapor vermesine rağmen, 5 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Bizler de bu gerekçelerle 'reddi hakim' talebinde bulunduk'' dedi.

MEHMET EMİN ALTUNSES: BEN BERAATİMİ İSTİYORUM
Duruşmada kendisini destekleyenlere teşekkür eden lise öğrencisi Mehmet Emin Altunses, şunları söyledi:
''Dava ile ilgili konuşma yapmak istemiyorum, avukatlarım konuşacak. Herkesin fikrini özgürce ifade edebileceği bir ülke için arkadaşlarımız da buradalar. Destek için de buradalar. Ben beraatimi istiyorum. Ben ülkeme, eşitlik, adalet için daha hizmet edeceğim. Benim önümde daha çok yıllar var. Benim bu hizmeti yapmak için için beraat etmem lazım. Ben bu davadan beraat etmek istiyorum.''

EMİNAĞAOĞLU: YARGI ÜZERİNDEN HİZAYA SOKMA SÜRECİ
Liseli Mehmet Emin Altunses'i desteklemek için Konya'ya gelen YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, şöyle konuştu:
''Türkiye'de yargı üzerinden hizaya sokma süreci yaşanmaktadır. Yargı artık adalet dağıtamaz hale gelmiştir. Gençlik, aydınlık yarınların ifadesi ve garantisidir. Bu davalar artık aydınlık yarınlardan korkulduğunun ifadesi ve göstergesidir. Ama her ne olursa olsun aydınlık yarınları yaratacaktır. Bu aydınlık yarınlarda bu tabloyu yaratanların sonunu getirecektir.''
''MEHMET EMİN ALTUNSES BİAT EDEN DEĞİL, SORGULAYAN GENÇLİĞİN SİMGESİ''
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Emin Altunses'in biat eden değil, sorgulayan bir gençliğin simgesi olduğunu belirterek, "Mehmet Emin Altunses, biat eden değil, sorgulayan gençliğin Türkiye, hatta dünyadaki simgelerinden biri olmuştur. 16 yaşında, düşüncelerini, eleştirilerini ifade ettiği için tutuklanan bir genç, dünyada örneği yoktur" dedi. Bunun Türkiye'de ve Konya adliyesinde olduğunu kaydeden Tanrıkulu, şunları söyledi:
"Hukuka aykırı bir iddianame ile dava açılmıştır. Arkadaşlarımız 'Reddi hakim' talebinde bulundu. Dosya ağır ceza mahkemesine gitti. Biz biat eden değil, sorgulayan gençlik yaratacağız. Bu gençlerin öncüsüdür Mehmet Emin Altunses'ler ve buradaki gençler olacak. Bu gençlik Türkiye'deki demokrasiyi inşaa edecek.''
Sezgin Tanrıkulu, reddi hakim talebini Ağır Ceza Mahkemesi'nin inceleyeceğini ve ona göre karar verileceğini, eğer talep reddedilirse 3 Nisan günü duruşmanın yapılacağını belirtti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da,''Türkiye'de anayasal sistem Tayyip Erdoğan eliyle askıya alınmıştır. Türkiye'de yolsuzluklar ve hukuksuzlar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı vasıtasıyla, onun himayesiyle ve adata örgütlü bir şekilde yapılmaktadır. Mehmet Emin Altunses ne yapmıştır. Türkiye gerçeğini, bu yönetim şeklini, bundan Türk gençliğinin duyduğu tepkiyi dile getirmiştir. Onun için Mehmet Emin Altunses'in dile getirdiği söylemini dile getirecek milyonlarca Mehmet Emin Altunses var. Mehmet Emin Altunses'in Cumhurbaşkanının şahsıyla, aile bireyleriyle hiç bir ihtilafı yok'' dedi.
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, ''CHP'li gençlere yapılan bu cadı avına gerek sokakta, gerek adliye koridorunda dur diyeceğiz'' dedi.Gerçek Gündem
banner229
Son Güncelleme: 06.03.2015 15:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol