banner200
banner235
banner225
10 Mayıs 2014 Cumartesi 16:27
“Polis hazırladı, savcı göz yumdu, mahkeme sorgulamadı”
banner188
banner213
banner230

Sekiz yıl sonra tahliye olan Özgür Radyo eski Genel Yayın Kordinatörü ve Bianet yazarı Füsun Erdoğan tahliye edildikten sonra Radikal’den İsmail Saymaz’a konuştu.

Füsun Erdoğan, yargılandığı mahkemenin başkanı Ömer Diken’i eleştirerek, “Bana verilen cezayı hesaplamak için masaya oturdum. Tam üç saatimi aldı. Peki Ömer Diken (Mahkeme Başkanı’nı kastediyor) sen bu kararı bir buçuk saatte nasıl yazdın? Bizimle dalga geçiyorlar” diyor. Erdoğan, asıIsız delillerle mahkum edildiğini savunarak, “Polis hazırladı, savcı gözünü yumdu, mahkeme sorgulamadı. Ortaya bir hukuk cinayeti çıktı” diye konuşuyor. Erdoğan, en büyük hayalinin, hakim ve savcıların adliye önünde “Adalet istiyoruz” yazılı bildiri dağıtmaları olduğunu kaydediyor.

‘Tahliye beklemiyordum’

Füsun Erdoğan, kararını sürpriz bulduğunu ifade ederek, “Bu kararı beklemiyordum. Haksızlığa uğradığımdan ve çifte standart uygulandığından yüzde bir milyon emindim. Sadece Anayasa Mahkemesi’nden bir şey çıkmasını bekliyordum. Hakkımda yürütülen kampanyanın olumlu sonuç verdiğini düşünüyorum” diyor.

Emniyet tarafından hazırlanmış hukuksuz delillerle yargılandığını ve karar verildiğini savunan Erdoğan, “Delil dedikleri her şey toptan hikaye. Mahkeme heyeti bunları polisin hazırladığını benden daha iyi biliyordu. Nasıl, 1990’lı yıllarda ‘Şu alınacak ve kaybedilecek’ diyor ve kaybediyorlarsa, bizim için de bugün ‘ Ceza almalı’ dediler ve davaya monte ettiler. Polis hazırladı, savcı gözünü yumdu, mahkeme sorgulamadı. Ortaya bir hukuk cinayeti çıktı” diye konuşuyor.

‘En büyük hayalim’

Erdoğan, tahliye ve beraat verilmesini beklerken, bir kez müebbet, 789 yıl 7 ay hapis ve bir buçuk milyon liraya yakın para cezası verildiğini vurguluyor. Erdoğan, şöyle diyor:

“Cezaevindeki komutanlar ve gardiyanlar bile şok oldu. Çünkü onlar beni uğurlamak için bekliyormuş. ‘Ben bunu kabul etmeyeceğim’ dedim. ‘Bu memlekette herkesin payına birşey düştü, benim payıma da haksız şekilde bu ceza düştü’ dedim. İki gün sonra, bana verilen bu cezayı hesaplamak için masaya oturdum. Tam üç saatimi aldı. Seri çalışmama rağmen cezamı hesaplayabilmem üç saat sürdü. Peki Ömer Diken (Mahkeme Başkanı’nı kastediyor) sen bu kararı bir buçuk saatte nasıl yazdın? Bu kadar asbürt birşey olmamaz. Bizimle dalga geçiyorlar.”

En büyük hayalinin, hakim ve savcıların adliye önünde “Adalet istiyoruz” yazılı bildiri dağıtmaları olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ben hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. O kadar haksız yere ceza almış insan var ki. Çoluk çocuğa onlarca yıl ceza dağıtmışlar” diyor.

imctv.com
banner229
Son Güncelleme: 10.05.2014 16:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol