banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
20 Ocak 2015 Salı 15:42
Mahkeme Başkanı’ndan Suriyeliye tartışılacak nasihat!
banner188
banner213
banner230
 İZMİR’de, Suriyeli iki grup arasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı bıçaklı kavgayla ilgili, 1′i tutuklu 5 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Davanın tutuksuz sanıklarından Suriyeli Mohammed Arab ile Mahkeme Başkanı Hüseyin Akkuş arasında geçen diyalog salondakileri şaşırttı.
Tutuksuz sanık Mohammed Arab, “Buraya gelip dinlenen tanıkların çoğu yemin edip yalan söylüyor. Bunlar nasıl Müslüman?” dedi. Mahkeme Başkanı Hüseyin Akkuş da “Senin temiz ve saflığın yüzünden belli oluyor. Türkleri böyle tanırsın. Sen onlar gibi olma. Böyle temiz kal” diye nasihatta bulundu.

“BUNLAR NASIL MÜSLÜMAN? BEN TÜRKLERİ BÖYLE BİLMEZDİM…”

Tutuksuz sanık Mohammet Arab, “Tanık beyanını kabul etmiyorum. Cezaevine girdiğimde Türkçe anlayabiliyordum, ancak konuşamıyordum. Tanık Ahmet’in yanında Bayram adlı bir kişi vardı. Bayram da eski polis ve koğuş mümessili, Ahmet te yardımcısıydı. İkisi de, bize ‘Üçünüz suçsuz olduğunuzu söyleyin, başka bir isim ortaya atın, sizi kurtarırız’ dediler. Ben bunu kabul etmediğim için Ahmet ile tartıştım. Beni bundan dolayı başka koğuşa aldılar. Buraya gelip de yemin ederek tanıklık yapan 50′ye yakın kişi oldu. Bunlar nasıl Müslüman? Neden doğruları söylemiyorlar? Tanıklar hiç dürüst değil. Ben Türkler’i böyle bilmezdim. Buraya geldiğimde tanıdım. Ben dürüst bir şekilde gelip burada her şeyi doğru olarak anlatıyorum. Tanıklardan da bu dürüstlüğü beklerdim. Bugün dinlenen tanık da doğruları söylemiyor. Ben Türkçe bilmiyordum. Cezaevine kurslara gidip öğrendim. Tanıkların söylediğine çok şaşırdım” dedi.

MAHKEME BAŞKANI: “TÜRKLERİ ANCA BÖYLE TANIRSIN… BUNA ALIŞMAN LAZIM. SEN ONLAR GİBİ OLMA!..”

Mahkeme başkanı hakim Hüseyin Akkuş, “Sen gelip burada dürüst bir şekilde ifadeni verip, doğruları söyledin. Temiz ve saflığın yüzünden belli. Bunlara alışacaksın. Türkleri anca böyle tanırsın. Bunlara alışman lazım. Bizler alıştık. Ama sen onlar gibi olma. Böyle dürüst kalmaya devam et. Sen yalan söyleme, temiz kal. Tanıklar yalan söyleyebilir, biz de doğruyu yalanı ayırırız. Kimse dürüst davranmıyor” dedi.
Mahkeme heyeti, sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay geçen yıl 29 Kasım’da, Konak İlçesi, Basmane Semti, Anafartalar Caddesi’nde meydana geldi. İddiaya göre iki ayrı Suriyeli grup, önce laf atarak birbirlerine sataşmaya başladı. Toplam 20 kişiyi bulan İki gruptakilerin sözlü sataşması kısa süre sonra bıçaklı, sopalı kavgaya dönüştü. Kavgada 18 yaşındaki Hawin Kurdi ile ağabeyi 22 yaşındaki Demhaş Kurdi bıçak darbeleriyle ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralı kardeşlerden, ağır yaralanan Hawin Kurdi kurtarılamadı. Ağabeyi Demşah Kurdi ise tedavi altına alındı.
Polis olaya karışan Şiyar Hüseyin, kardeşi Ferhad Hüseyin ile Mohammed Arab, İbrahim Arab, ile Ahmed Arab’ı gözaltına aldı. İbrahim Arab ile Ahmed Arab dışındaki sanıklar tutuklandı, haklarında dava açıldı. Dava aşamasında Ferhad Hüseyin ile Mohammed Arab tahliye edildi.


Sözcü
banner229
Son Güncelleme: 20.01.2015 15:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol