banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
20 Ocak 2016 Çarşamba 18:08
Kıdem tazminatına haciz konulabilir mi?
banner188
banner213
banner230
45 bin lira kredi çektim. Ancak bu borcumu ödeyemedim. Maaşıma haciz gelecek. İşten ayrılmak istiyorum. İşveren, maaşıma haciz gelmesi sebebiyle beni tazminatsız atabilir mi? Tazminat almaya hak kazanırsam, buna haciz konulabilir mi? Eşim de bir şirkette sekreter. Benden dolayı maaşına haciz gelir mi? Tufan

İş Kanunu'na göre; işçinin, ücretine haciz gelmesi nedeniyle iş sözleşmesini haklı nedenle fesh etme hakkı bulunmamaktadır. Siz de işyerinden haklı bir neden olmadan ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Tazminat alırsanız tazminatınıza haciz konulabilir.
Sizden dolayı eşinizin maaşına haciz gelmez. Borçlar kişiseldir. Eşiniz size kefil olmadığı müddetçe maaşına haciz gelmez.

4 yıl önce evlendim. 6 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrıldık. Ancak çocuklarımız için yeniden evleneceğiz. Çalışırken boşandığı eşi ile tekrar evlenip işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatı hakkı doğar mı? S.T.

İş Kanunu'na göre; kadın işçi, evlendikten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanır. Kanunda ayrıldığı eşi ile tekrar evlenmesi halinde tazminat alamayacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

3 yıldır çalışıyorum. Hiç yıllık izin kullanmadım. İşverenden parasını alabilir miyim? Adem G.

İşverenlerin yıllık izin kullandırmak yerine işçilere parasını ödemesi yasal değildir. Ancak sözleşmesi sona erdiğinde, işçinin kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini son maaş üzerinden ödemek zorundadır.

Ali Şerbetçi
Takvim
banner229
Son Güncelleme: 20.01.2016 18:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol