banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
06 Ocak 2015 Salı 17:15
Kampanya! Mahkemelerin tüm gerekçeli kararları taraf isimleri çıkarılıp internette halka açılsın.
banner188
banner213
banner230

Türk hukukunun kaynak metinlerini oluşturan yüksek yargı kararlarının küçük bir bölümü, sıklıkla da kısaltılmış olarak, Adalet Bakanlığı ve yüksek yargı kurumlarının resmi elektronik sitelerinde erişime açılmaktadır. Birinci derece mahkeme kararlarının ise neredeyse hiçbiri elektronik ortamda erişime açık değildir.

 
KAMPANYAYI İMZALAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YARGI KARARLARI “TÜRK MİLLETİ’NİN MALIDIR”:

Oysa, yayıncı olarak bu kararlara erişim amacıyla yaptığımız ve rutin olarak reddedilen başvurularımız sonunda itirazlarımızdan birini kabul eden T.C. Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun kararında dediği gibi, kesinleşmiş yargı kararları “Türk Milleti’nin malıdır.”

Hukuk yayıncısı olarak, bu kararların bedelsizce kamuya açılmamasını ve daha da kötüsü kamuya bedelsizce açılmayan bu kararların bazılarının seçki olarak özel kanallar yoluyla hiçbir şeffaf prosedür gözetilmeden dağıtılmasını kabul edilemez buluyoruz. 

YARGI REFORMU İÇİN AÇIK YARGI:

İçerdikleri hakim görüşleri, savcı iddiaları ve avukat dilekçeleriyle uygarlık düzeyimizin barometresi olarak görülerek haklı olarak ortak gündemimizin merkezinde olan, kendimizi devlet makamları önünde koruyabilmek için muhtaç olduğumuz, tabi olduğumuz kuralların önemli bir bölümünü barındıran yargı kararlarının tamamına erişimimiz olmalıdır.

İptal ve yürütmeyi durdurma kararları bakımından durum daha da acildir. Kanun ve KHK dışındaki mevzuatımızın farklı maddelerini veya tamamını, geçici veya kesin olarak, kanuna aykırı olması nedeniyle yürürlükten kaldıran mahkeme kararlarının halka karar günü resmi yayın organları yoluyla duyurulmaması ve dolayısıyla bu kararların bilinmemesi hukuksuzluğa fazlasıyla yakın bir toplumsal hayat demektir.

Sayıları artan reformlarımız bağlamında tüm bu kararların—sadece devlet, avukat ve özel yayın kuruluşlarının seçmeyi uygun buldukları deği--hepsinin ve tam metin olarak, Tekirdağ’dan Trabzon’a, Muğla’dan Erzurum’a, Hakkari’den Eskişehir’e tüm bölgelerimizde yaşayan herkesin, hatta adalet sistemimizle ilgili beyanlarımıza muhatap olan uluslararası kamuoyunun, erişimine açılması gerekmektedir. Bir adalet sisteminin gerçek eksiklikleri ancak bu şekilde ortaya çıkabilir ve gerçek reform ancak gerçek bir tanı sonunda başlayabilir.

 

“OLAĞAN KANUN YOLLARI TÜKENİNCE”, “ÖZEL İSİMLER ÇIKARILARAK” VE “BUNDAN SONRA”:

Yargı kararlarının eksiksizce elektronik ortamda halka açılması önünde gösterilen engeller çoğunlukla, özel verilerin temizlenmesi konusundaki zorluklar ve yargısal faaliyetin sürdüğü durumlarda dosyaların açılmasıyla ilgili endişelerdir.

Yargının aleniyeti bağlamında, duruşma salonunda açık olan herşeyin elektronik ortamda da açık olması gerektiğine tamamen inanmakla beraber, bu endileşeleri de gözeterek, talebimiz:

1 Mevzuat Yürütmeyi durdurma ve iptal kararları durumunda, kararların karar günü tam metin olarak elektronik ortamda yayınlanması uygulamasının,

Diğer kararlar durumunda ise:

2 Olağan kanun yollarının tükendiği (ve bu nedenle “kapandı” denerek arşive kalkacak olan) tüm dava dosyalarında,

3 Tüm yargı kararlarının,

4 Tam metin olarak

5 Özel isimler ve adres bilgileri çıkarılarak

6 Dosyadaki son kararın kesinleştiği günün ertesi, bir erteleme olmadan,

7 Resmi bir internet sitesinde yayınlanması uygulamasının

8 En geç 2015 sonunda başlamasıdır.

 

EN MALİYETSİZ, EN ÖNEMLİ YARGI REFORMU:

Geriye dönük metinlerin dijitalleştirilmesi değil, eski metinlerden isimlerin çıkarılması değil, devam eden davalardaki kararların açılması değil, bu aşamada tek istediğimiz, zaten Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemi içinde elektronik olarak iletilen ilk derece ve yüksek mahkeme kararlarının, kapanan dosyadaki kesinleşen son yargı kararının kesinleştiği tarihte, özel isimler çıkarılmış olarak erişime elektronik ortamda açılması...

Kamuya açılacak olacakları için yargıçlarımızın yeni yargı kararlarını UYAP sistemine isimler ve adresler çıkarılmış olarak yüklemesi veya bu işlemin sonradan UYAP sistemi içinde yapılması, son kararın kesinleşmesini takiben ilgili dosyanın UYAP sistemindeki karar metinlerinin kamuya açık bir UYAP sayfasına geçmesi gibi gerekli koordinasyon ve düzenlemeler için yeterli süre ve kaynak olduğuna inanıyoruz.

Türk adaletinin anlamını başka türlü bilmemiz ve bu anlamı—gerekiyorsa—değiştirmemiz, yani uygar bir toplum olmamız, başka türlü mümkün olmayacaktır.

 

NEDEN ÖZEL YAYINCI OLARAK BİZ?

Elektronik hukuk yayıncısı olarak Türk kaynak metinleri üzerinde en iyi araştırma olanaklarını, en iyi işleme metinleri, en iyi elektronik yayınları sunabilmek, yani işimizi yapmak istiyoruz. Herkese açılmayan yargı kararları keyfi biçimde seçki olarak şeffaf bir prosedür gözetilmeden özel kişi veya kurumlara dağıtılırsa, satılan artık hukuk yayınları değil, “Türk Milleti’nin malı” olduğu söylenen yargı kararlarının bizzat kendileri olacaktır.

Devletin yargı kararlarının tamamını elektronik ortamda halka açması veya bu kararların tamamı içinde araştırma yapılmasını mümkün kılan bedelsiz bir internet hizmeti sunmasıyla, istendiğinde bu bedelsiz resmi kaynaktan faydalanılabilecek, istendiğindeyse alternatif ücretli hizmetlerden veya bu kararlar üzerine hazırlanan yayınlardan yararlanılabilecektir.  Kanunum.com yayınları açık yargıyı bu yüzden istiyor.

NEDEN VATANDAŞ OLARAK BİZ?

Adalet sistemimizde ayrımcılıktan şikayet eden, içtihattan bihaber olduğu için haksız yere davasını kaybeden, müvekkilini emsallere erişemediği için gereken özende savunamayan, avukatının yaptıklarını sorgulayamayan, iddianameleri ve kararları gerekçesiz bulan tüm sivil toplum kuruluşu, avukat, savcı, hakim, akademisyen ve—en önemlisi—vatandaşları yargı kararlarının bundan sonra kesinleşmeleri ertesi herkese elektronik ortamda eksiksizce açılması talebimize destek vermeye çağırıyoruz.

Tüm mevzuat Yürütmeyi Durdurma ve iptal kararlarının karar gününde, ve olağan kanun yollarının tükendiği tüm dava dosyalarındaki tüm yargı kararlarının da, dosyadaki son yargı kararının kesinleştiği gün, sadece özel isim ve adresler çıkarılarak, kesintisiz ve bedelsiz olarak resmi bir internet sitesinde yayınlanmasını istiyoruz. 2015 sonundan itibaren.

Yargı kararlarını görmek istiyoruz.

Kanunum.com

KAMPANYAYI İMZALAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

banner229
Son Güncelleme: 06.01.2015 17:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol