banner200
banner222
23 Şubat 2015 Pazartesi 14:06
İşte Milyon Dolarlık Dava!
banner188
banner213
banner230
 Suudi ressam Ahmet Mater, insanların Kabe etrafında tavaf etmesini resmettiği bir eserini reklamında kullandığı iddiasıyla ünlü saat firması Swatch hakkında 1,5 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Ressam Ahmet Mater'in "Magnetism I" (Beni kendisine çeken) isimli tablosunda binlerce insan kabenin etrafında tavaf ediyor. Tabloda Kabe mıknatısa benzetiliyor ve insanları kendisine çekiyor. Söz konusu tablo, British Museum'de de sergilenmiş.

Swatch'ın alt markalarından Omega ise son reklamında benzer bir resim kullanıyor.

Binlerce insan saatin etrafında dönerken saat onları kendisine çekiyor. Suudi Ressam, firmanın resmindeki kabeyi kaldırıp yerine saati koyduğunu savunuyor. Ressamın Fransız avukatı ise müvekkilinin eserinde bir ibadeti sembolize ettiğini belirterek hırsızlığın yanı sıra Müslümanların mukaddes eyleminin ticari firmanın reklamında kullanılmasının da yanlış olduğunu söyledi.

Swatch firması yetkilileri ise konu yargıda olduğu için açıklama yapmayacaklarını fakat kuruluşun haklara saygılı olduğunu açıkladı.

Öte yandan firma, saatin manyetik alanlara direnç gösterme özelliği olduğu gerekçesiyle bu reklamı yaptıklarını belirtti.


Dünya Bülteni
banner229
Son Güncelleme: 23.02.2015 14:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol