banner200
banner235
banner222
banner225
Yeşim
Yeşim
20 Şubat 2015 Cuma 11:21
İslam: Hakimler takdir yetkisini failden yana kullanmamalı
banner188
banner213
banner230

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, şiddet uygulayanlara iyi hal indirimi tartışmalarına ilişkin, "Hakimlerin takdir yetkilerini failden yana kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasına konuk oluyor.

Bakan İslam, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor, bakanlığının faaliyetlerine dair değerlendirmelerde bulunuyor.

İslam, şiddet uygulayanlara iyi hal indirimi tartışmalarına ilişkin, "Bu cezanın künhüne ait bir sorun değil, yargılama süreciyle alakalı bir sorun. Tamamen hakimin takdir yetkisindedir. Yargı bağımsız olduğu için bu konuda bizim şu olsun, bu olsun deme hakkımız yok. Ama dileğimi söyleyebilirim. Bu konularda hakimlerin takdir yetkilerini asla failden yana kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum. Kişisel bakışım bu şekilde.'' şeklinde konuştu.

Bakan İslam, ''Doğrudan fail ile alakalı araştırmalar yapmaya karar verdik. Şiddet uygulayan, uygulamayan kişilerin niteliklerine bakmayı düşünüyoruz. Hangi prototip şiddet uyguluyor, hangi profil uygulamıyor? Bu ikisi arasındaki farkı bulabilirsek, farkındalık çalışmalarında neye yöneleceğiz bunu da tespit etmemiz mümkün olabilecek. Bundan sonraki araştırmaları bu yöne doğru evirmeyi düşünüyoruz.'' dedi.

Anadolu Ajansı
banner229
Son Güncelleme: 20.02.2015 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol