banner200
banner222
10 Kasım 2014 Pazartesi 12:46
İDO bilet iptaline ceza kesemeyecek
banner188
banner213
banner230
Bir vatandaşın açtığı davadan çıkan karar, emsal olacak nitelikte.

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO)'da bilet iptallerinde yapılan yüzde 15'lik kesinti, tarihe karışabilir. Cem Haydar Bektaş isimli bir vatandaşın açtığı dava, bundan sonrası için emsal oluşturacağa benziyor.

NASIL OLDU?

İstanbul'da faaliyet gösteren SD Bilişim AŞ Kurucu Genel Müdürü ve KalDer Yönetim Kurulu üyesi Cem Haydar Bektaş, 22  - 24 Haziran 2012 tarihlerinde, Yenikapı - Bandırma feribotu için 198 TL ödeyerek gidiş dönüş bileti aldı. Ancak seyahatten 12 saat önce zorunlu bir sebeple biletini iptal etti. İDO işletmesi, bilet iptalini 198 TL'lik bedel üzerinden, yüzde 15'lik bir kesinti ile gerçekleştirdi.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDU

Kesilen para tutarı düşük bir rakam olsa da, tüketicinin mağduriyetine yol açtığını ve haksız olduğunu düşünen Bektaş, konuyla ilgili olarak şikayette bulunmaya karar verdi. Bektaş ilk olarak Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak paranın iadesini talep ederken, Tüketici Hakem Heyeti de bu isteği haklı bularak paranın iade edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

İDO'DAN KARŞI DAVA

Ancak İDO bu kararı uygulamaktansa karşı dava açma yoluna gitti. İDO, uygulamanın mevzuattan kaynaklandığını ve bilet iptali halinde yüzde 15 kesinti yapılmasının hukuka uygun olduğunu ileri sürerek iptal isteminde bulundu.

Davayı inceleyen İstanbul 6. Tüketici Mahkemesi ise işletmenin davasının haksız olduğuna, sefer saatinden 12 saat önce yapılan bilet iptali sebebiyle tüketiciden cezai şart kesintisi yapılamayacağını belirterek İDO'nun davasını reddetti. Böylece, İDO uygulanan kesintinin haksızlığına karşı iki ayrı uyarı almış oldu.

Bilinçli tüketicinin haksız uygulamalara karşı diğer tüketicilerin de haklarını savunması gerektiğini söyleyen Bektaş, "Bu davayı açarken hedefim paranın iadesinden çok, haklı olduğumu düşündüğüm bir konuda örnek bir karar oluşturup diğer insanların da bundan yararlanmasını sağlamaktı.
Tüketici Kanunu'nun bizleri koruduğuna inanmak istedim" diye konuştu.

http://www.gercekgundem.com/istanbul/83094/ido-bilet-iptaline-ceza-kesemeyecek

banner229
Son Güncelleme: 10.11.2014 12:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol