banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
06 Ocak 2015 Salı 16:51
Hakimden Radar Cezasına İptal
banner188
banner213
banner230

Eskişehir’de, otomobiliyle giderken radara yakalanması sonucu kendisine kesilen 172 liralık para cezasına itiraz eden kadın sürücü, mahkeme tarafından haklı bulundu.
5 Ekim’de Gündoğdu Mahallesi’ndeki çevre yolunda, 70 kilometre hızla gitmesi gerekirken 78 kilometreyle giderek radara yakalanan sürücü S.P.’ye, Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri 172 lira para cezası kesmiş, sürücü S.P., 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak cezaya itiraz etmişti. Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimi, S.P.’yi haklı bularak verilen cezanın iptaline karar verdi. Ceza amacıyla sürücülere tuzak kurulmasının çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayacağını kaydeden hakim, "Radarla hız denetiminin karayolunun hangi kesiminde ve hangi sürelerde yapılacağı konularında, sürücülerin her şeyden önce trafik işaret levhaları ile bilgilendirilmesi zorunludur. Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerini, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla, bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir. Bu çağdaş hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz. Ayrıca kabahate konu olan fiilin işlendiği ileri sürülen çevre yolunda bir yaya trafiği bulunmadığı gibi, alt ve üst geçitlerle desteklenmiş ve kavşaklar kaldırılarak trafik batçıklar ile kesintisiz akar duruma getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

“MAHKEMELER ADALET DAĞITMAK İÇİN KURULMUŞTUR”

Yargıtay 7. Ceza Dairesi’nin içtihadı uyarınca, radarla hız kontrolü yapılması durumunda radar aracının karayolunun her iki yönünden kolayca görülebilecek ve trafiği tehlikeyi düşürmeyecek şekilde konuşlanması gerektiğini de anlatan 1. Sulh Ceza Hakimi, şöyle devam etti:
"Önceden radar uyarı levhası olmaksızın ve saatte 50-70 km gibi çoğu kimsenin ihlal edebileceği düşük hız limitini ölçü alarak ki bu limitlerin ihtiyacı karşılamadığı, düşük kaldığı nedeniyle 19 Şubat 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile şehir içi hız limitleri yeniden düzenlenerek 20 puan arttırılması yönünde bakanlar kurulu almıştır. Çevre yolunda radar kontrolü yapılması Yargıtay içtihadına ve hukuk devleti ilkesi ve adalet ilkesine aykırıdır. Bu düzenlemenin makul olmamasına rağmen kanun koyucunun Şubat 2014’te bu imkanı tanıdığı halde UKOME üyelerinin sorumluluk almaktan çekinmeleri olduğu gibi, protokol araçlarına genel olarak trafik cezasının düzenlenmemesi, milletvekili ve yakınları ile hakim ve cumhuriyet savcılarına ceza düzenlenememesi gibi nedenlerle, bu tutanakların vatandaşın yüreğinde ve ekonomik durumlarında doğurduğu ızdırap ve sıkıntının bu nedenle yeterince hissedilmemesi yatmaktadır. Tüm mahkemelerin girişlerinde ve duruşma salonlarında hakim kürsüsünün üstünde ’Adalet mülkün temelidir’ ilkesi yazılı olmakta olup, mahkemeler adalet dağıtmak için kurulmuştur. Hakkaniyete ve adalet ilkelerine aykırı olarak düzenlenen bir cezanın mahkemelerden vize alması en başta tüm mahkeme salonlarında yer alan mülkün temeli olan adalet ilkesine aykırılık teşkil edip yargıya olan güveni zedeleyeceğinden, yukarıda belirtilen ilkelere ve Yargıtay 7. dairesinin 8 Temmuz 2014 tarihli içtihadına aykırı olduğu anlaşılan 172 liralık idari para cezasının iptaline karar verilmiştir."

KENDİ ARACIYLA DENEME SÜRÜŞÜ YAPMIŞ

Hakim, S.P. adlı sürücüye cezanın kesildiği yerde kendisinin de değişik zamanlarda deneme amaçlı sürüş yaptığını ve burada araçların ortalama 80-90 kilometre hızla seyrettiğini gözlemlediğini aktararak, "Tarafımızdan, kullandığımız araçla değişik zamanlarda deneme amacıyla saatte 70 kilometre ile gidildiğinde, süratle arkadan gelen araçların arkadan çarpması tehlikesini doğurduğu gibi, akan trafiği de tıkadığı, dolayısıyla arkadan gelen araçların şerit değiştirmek zorunda kaldıkları, radar kontrolü yapıldığına ilişkin olarak da yeteri kadar uyarı ikaz levhalarının olmadığı gözlemlenmiştir. Sürücülerin yüzde 90’ından fazlasını kapsayacak ve cezalandıracak derecede hız limitlerini belirleyerek, trafiğe çıkan kişilere bu şekilde ceza düzenlemek adil olmadığı gibi, sürücüleri taciz niteliği de taşımaktadır" şeklinde belirtti.


http://www.haberinadresi.com/hakimden-radar-cezasina-iptal-h152031.html

Son Güncelleme: 06.01.2015 16:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kemani 2015-01-07 20:27:45

bi̇rkaçyil önce orduda öyle bi̇r trafi̇k cezasi yedi̇m ki̇ artik devlet aleyhi̇ne dava açamiyordum.bandol ücreti̇ yatirmaya gi̇tti̇ği̇mde dur i̇hlali̇ne uymadiğim i̇çi̇n kesi̇lmi̇ş 130 tl ceza i̇le karşilaştim.tebli̇gat ve dur i̇htari da yapilmamişti.aracimin muayere si̇gorta herseyi̇ zamaninda yapilir.memurum.adresi̇m belli̇di̇r.dur i̇htarina uymamak i̇çi̇n hi̇çbi̇r neden de yoktur.kazanacağima kesi̇n olarak i̇nandiğim i̇ci̇n konuyu yargiya taşidim.ancak karar şok etti̇.haki̇m zabit tutan memurlara olayi sormuş.onlarda aradan zaman gecti̇ hatirlamiyoruz demi̇şler.ve haki̇m baska hi̇cbi̇r şey bahsetmeden tutanak usulüne uygun düzenlendi̇ği̇nden davanin reddi̇ne di̇ye karar veri̇yor.temyi̇z hakki da yok.ta o zaman haki̇mlerde bi̇r korku yada i̇kti̇dari koruma hevesi̇ olduğunu görüp artik adaletten ümi̇di̇mi̇ kesmi̇şti̇m.yukaridaki̇ karari veren haki̇mi̇ candan kutluyorum.demekki̇ hala adi̇l yürekli̇ haki̇mleri̇mi̇z var