banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
30 Mart 2015 Pazartesi 13:12
Fakire ücretsiz adalet!
banner188
banner213
banner230

Adalet Bakanlığı, yargı reformu stratejisini güncelliyor. Taslakta, maddi gücü sınırlı kişilere ücretsiz hukuki hizmet sunulması gibi yenilikler yer alıyor.

Adalet Bakanlığı, yeni yargı reformu stratejisini faaliyete geçirmek için gün sayıyor. Taslak halini alan yeni yargı reformu stratejisi önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna tanıtılması bekleniyor. Bu çerçevede, anayasa değişikliği gerektirebilecek bazı konularda oluşturulacak takvim çerçevesinde değişikliğe gidilebilecek. İlk olarak 2009 yılında hazırlanan yargı reformu stratejisinde, birçok hedefe ulaşıldı. Bakanlık, yeni hedeflerini belirleyerek, önümüzdeki günlerde stratejiyi faaliyete geçirmesi bekleniyor. Yargı Reformu Strateji Belgesinde yer alan bazı yenikler şöyle:

-Hukuk eğitimi ve öğretiminin geliştirilmesi ve kalitesinin artırılmasına yönelik değişiklikler yapılacak.

-Kadınlar, çocuklar ve engelliler gibi savunmasız gruplara yönelik uygulamaların geliştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılacak.

-Adalete erişimin güçlendirilmesinde, hukuki himaye sigortası sisteminin oluşturulması getirilen yeniliklerden biri olacak. Bununla hukuki risklere karşı ücretsiz ya da makul bir ücretle kişilerin hukuki yardım almaları amaçlanıyor

-Adalete erişim zorluğu yaşayan maddi gücü sınırlı kişilere, ihtiyaç duydukları alanda ücretsiz hukuki hizmet sunulmasına sağlanacak. Maddi zorluk yaşayan kişiler için yeni bir uygulama olan Pro bono (toplum yararına) hukuk hizmetlerinin uygulaması sağlanacak. Bu çerçevede, ücretsiz hizmet veren bazı hukuk büroları var. Bu büroların daha da artması sağlanarak, avukatlar herhangi bir ücret almaksızın gönüllü olarak iş yapacak.


Ebru Karatosun / TÜRKİYE
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2015 13:14
Anahtar Kelimeler:
Fakire ücretsiz Adalet!
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol