banner200
banner235
banner225
04 Aralık 2014 Perşembe 11:18
Erkek şiddeti önlenemedi, kadının yüzü değiştirildi
banner188
banner213
banner230
Mahkeme sevgilisinden şiddet gören üniversite öğrencisi kadının estetikle yüzünün değiştirlemsine karar verdi.

RADİKAL- İzmir 'de üniversitede okuyan 20 yaşındaki öğrenci, ayrılmak istediği erkek arkadaşının uyguladığı şiddet, baskı ve tehditler üzerine mahkemeye başvurdu. Mahkeme  şiddet mağduru üniversiteli kızın daha fazla zarar görmemesi için fiziksel görünüşünden, yüzüne, eğitim gördüğü kurumdan, kimlik bilgilerine kadar tüm yaşamı değiştirilmesine karar verdi. Avukat Avukat Mehmet Harun Elçi, müvekkilinin yaşadığı şiddetten kurtulduğuna sevindiğini, ama bunun için görünümünü değiştirmek zorunda olmasının ise hüzün verdiğini dile getirdi.
İzmir'de üniversite eğitimi alan 20 yaşındaki genç kız bir süre arkadaşlık ettiği erkek öğrencinden ayrılmak istemesiyle de hayatı kabusa döndü. Sürekli şiddet gören, tehdit edilen ve baskıya maruz kalan genç kız bunun için hem savcılığa suç duyurusunda bulundu hem de ayrıldığı erkek arkadaşı için kendisine yaklaşmama kararı aldırdı.

SON ÇARE YENİDEN YARATILMAK OLDU Ancak alınan bu hukuki kararların göstermelik kalması, aynı korku dolu hayatı yaşaması üzerine Avukatı Mehmet Harun Elçi ile birlikte, kendisi için çok önemli bir karar alıp yüzünün yanı sıra tüm hayatını değiştirmek için 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında harekete geçti. Şimdiye kadar aldığı raporlar, suç duyurularıyla birlikte Avukat Mehmet Harun Elçi'nin, bu yöndeki talebi aile mahkemesi tarafından reddedildi. Ancak itiraz üzerine yeniden değerlendirilen talep bu kez olumlu karşılandı. Mahkemenin kararına göre, şiddet gören kızın, yüz yapısından, kimlik bilgilerine fiziksel özelliklerinden, eğitim gördüğü kuruma kadar tüm yaşamında değişiklik için karar verildi. Daha önce bir kadın için sadece 6 aylığına, isim ve soyisminin değiştirilmesi yönünde verilen karar ilk kez bu kadar kapsamlı olarak alınmış oldu. Tüm estetik masrafları ise, yine devlet tarafından karşılanacağı öğrenildi.

'ÖNLEM ALINMALIYDI'

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat mehmet Harun Elçi, "Aslında bu sorun bu noktaya gelinmemeliydi. Yani erkek için önlem alınmalıydı. Ama bu yapılamadı. Bunun üzerine müvekkilimle oturup böyle bir karar için harekete geçtik. Elbette yaşadığı o baskı ortamından kurtulacağı için çok mutlu. Ama bu kadar yıldır taşığı yapısını değiştirmek ise ona hüzün veriyor. Kadınların haklarının bilincinde olması ve Aile Mahkemelerine müracaat etmeleri halinde bu konuda mahkemelerin daha duyarlı davranarak buna benzer kararların alınmasını temenni ediyoruz. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla daha önce buna benzer olarak sadece isim ve soy isim değişikliğinin altı ay süreyle değiştirilmesi kararı verilmiş ama bu istenen düzeyde bir süre değil. Bu kapsamda süresiz şekilde kimlik bilgilerinin değiştirilmesi temenni edilendir. O nedenle biz çıkan bu kararı son derece olumlu buluyoruz. Estetik ameliyat devletin imkanlarıyla yapılacak. Müvekkilin şiddet mağduru olması, evinden yurdundan olması, şiddet nedeniyle çalışacak durumda olmaması nedeniyle bu ancak devlet imkanıyla sağlanabilir. Bu karar önümüzdeki günlerde başka kararların alınmasına de neden olabilir" dedi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR-DHA


http://www.radikal.com.tr/turkiye/erkek_siddeti_onlenemedi_kadinin_yuzu_degistirildi-1243777

banner229
Son Güncelleme: 04.12.2014 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol