banner200
banner235
banner225
27 Şubat 2015 Cuma 10:56
Erdoğan’a hakaret davası dünya haberi
banner188
banner213
banner230
 Eski kraliçenin Erdoğan’ı hedef alan ‘Ustanın Şiiri’ isimli mizahi şiiri paylaştığı gerekçesiyle hapse girme tehlikesinin bulunduğu belirtilen tepkilerden bazıları şöyle:
Independent
Eski Miss Turkey, Erdoğan ile ilgili bir mizahi şiiri paylaştığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Ülkenin giderek daha otoriter bir yönetime kaydığı endişeleri artarken, Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle davayla karşı karşıya kalan yeni figür oldu.
Daily Telegraph
Model ve eski Miss Turkey, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasıyla yüz yüze. Büyüksaraç, Erdoğan’a hakaret niyetinde olmadığını belirterek ‘Komik bulduğum için paylaştım. Erdoğan’a hakaret etme niyetinde değildim’ dedi. Mahkeme yargılanıp yargılanmayacağına karar verecek.

Washington Post
Erdoğan, Başbakanlık’tan Cumhurbaşkanlığı’na atladığından bu yana Türk liderlerine hakaret riskli bir durum oldu. Ağustos ayından bu yana Erdoğan ile dalga geçtikleri gerekçesiyle 60’dan fazla kişi suçlandı.
Der Spiegel
Türkiye Cumhurbaşkanı’nın eleştirmek isteyen mahkeme sürecini göze almalı. Eski Miss Turkey hakkında zararsız bir Instagram paylaşımı nedeniyle dava açılmak isteniyor. Eski güzellik kraliçesi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında harekete geçilen pek çok kişiden biri.

2 YIL HAPİS
Savcı Umut Tepe, hazırladığı iddianamede Merve Büyüksaraç hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapsini istemişti. İddianamenin kabul edilmesi halinde, Büyüksaraç İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

84 KİŞİYE SORUŞTURMA AÇILDI
TCK’nın 299’uncu maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçu nedeniyle, haklarında soruşturma açılan, ifadeye çağrılan kişilerin sayısı, İstanbul Barosu avukatlarından Benna Molu ve Dağhan Irak’ın hazırladığı rapora göre 84’e çıktı. Erdoğan’a yönelik kişisel hakaret suçu nedeniyle yargılanan kişilerin sayısı ise tam olarak bilinmiyor. Şüphelilerin attıkları sloganlar, astıkları afişler, yaptıkları basın açıklamaları, bu suçlamanın gerekçesini oluşturuyor. Bu suçlamaya maruz kalan kişiler arasında 17-25 Aralık röportajı nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar da yer alıyor. TCK’ya göre Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu işleyenler hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep edilebiliyor. Savcıların, şüpheliler hakkında dava açabilmeleri için Adalet Bakanı’nın izin vermesi gerekiyor. Savcı, bu konuda dava açmaya karar verirse bu ancak Bakanlık izniyle mümkün olabiliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu nedeniyle hakkında dava açılan tek isim, Konya’da yaşayan 16 yaşındaki M. E. A isimli öğrenci. Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde TCK 125. maddesinde düzenlenen “Hakaret” suçu iddiasıyla açılan dava sayısı ise bilinmiyor. Erdoğan’a hakaret suçundan net sayı bilinmekle birlikte çok sayıda kişi de ceza almış durumda. Bazıları şunlar:

CEZA ALANLAR
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doç.Dr. Elifhan Köse, Berkin Elvan’ın ölümünü protesto amacıyla yapılan gösteriye katılarak, Erdoğan aleyhine atılan slogana iki kez eşlik ettiği için 11 ay 20 gün hapis cezası aldı.
Antalya’da dönemin Başbakanı Erdoğan’a temsili karne hazırlayan 2 lise öğrencisi hakkındaki soruşturmayı protesto eden lise öğrencisi 17 yaşındaki H.U.C., hakaretten 7 ay 23 gün hapis cezası aldı. 

Fethiye’de Komünist Parti üyesi tiyatro sanatçısı Hasan Tanay ve tiyatro yazarlığı öğrencisi Furkan Çolak’a Erdoğan’a hakaret iddiasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. 
Diyarbakır’da 16 Kasım 2013 tarihinde, Kürt şarkıcı Şivan Perver ile kucaklaşan dönemin Başbakanı Erdoğan’a yaptığı açıklamayla tepki gösteren Şehit Aileleri Federasyonu eski Başkanı Mehmet Gençer, ‘Kamu görevlisine hakaretten’ 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 


Hürriyet
banner229
Son Güncelleme: 27.02.2015 10:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol