banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
06 Mart 2015 Cuma 10:54
Emeklinin Borcu Siliniyor
banner188
banner213
banner230

 İşyeri açıp ya da şirket ortağı olup bunu bildirmediği için borçla karşılaşan emekliler, torba yasa sayesinde bunları yapılandırdı.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklileri yakından izliyor. İşyeri çalıştırıyorsanız ya da şirket ortağı olmuşsanız mutlaka bildirin, yoksa borç yüküyle karşılaşırsınız. Hatta borç çıkarılmış da olabilir. Emekli olup çalışmaya devam eden emeklilere Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi uygulanıyor. Emekli eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor. Emeklilerin bir çoğu bu faaliyetlerini bildirmediği içinSGK geriye doğru borç çıkarıyor. Torba yasa ile SGDP borcu olan emeklilere önemli bir imkan tanındı. 2 Şubat'a kadar başvuranlar faiz yükünden kurtularak borcunu yapılandırdı. Peşin ödemeyi seçenler 2 Mart'akadar parasını yatırarak borcunu bitirdi. Taksitlendirmeyi seçenler de ilk taksiti 2 Mart'a kadar yatırdı. 

FAİZ DE İŞLEYECEK

SGK, emeklilerin çalışıp çalışmadığını araştırmaya devam ediyor. Bu nedenle işyeri çalıştıran ya da şirket ortağı olan emeklilerin bunu bildirmesi önemli. Bildirim yapıldığında emekli maaşından yüzde 15 SGDP kesintisi başlıyor. Kesintiden kurtulmak için bildirimde bulunulmazsa ve SGK bunu tespit ederse, borçla karşılaşılıyor. Borca faiz de işliyor. Ayrıca kurulduğu halde işyeri faaliyete geçmese bile SGK'ya bildirim yapılması önem taşıyor

KESİNTİ KALKABİLİR

Emeklilerin şikayetlerine neden olan SGDP kesintileriyle ilgili yeni düzenleme gündemde. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, konuyu ele aldıklarını söylemişti. Edinilen bilgiye göre; destek primi ya belli bir yaşın üzerindekilere kaldırılacak ya da tüm emekliler için oranı azaltılacak.


http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=3490_Emeklinin-Borcu-Siliniyor.html

banner229
Son Güncelleme: 06.03.2015 10:57
Anahtar Kelimeler:
Emeklinin Borcu Siliniyor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol