banner200
banner222
15 Mayıs 2015 Cuma 16:29
3300 liranın altındaki borçlara icra takibi yok
banner188
banner213
banner230
 BURDUR Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, Yargıtay'ın 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için alacaklıların doğrudan icra takibi başlatamayacağına karar verdiğini açıkladı.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan yazılı basın açıklamasında, "Yeni bir içtihada imza atan Yargıtay, 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için alacaklılarının doğrudan icra takibi başlatamayacaklarına hükmetmiştir. Alacaklının, ilk olarak Tüketici Hakem Heyeti'ne gitmesini öngören Yargıtay kararından en çok telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörü etkilenecektir. Bu durumda borçlu yurttaşlar takriben 7- 8 ay gibi bir zaman kazanmış olacaktır. Doğrudan icraya gidemeyen alacaklı anlaşmaya zorlanacağı gibi, borçlular vekalet ücretinden de kurtulmuş olacaktır" dedi.

Kararı, alacak takip sistemini temelden değiştireceği biçiminde değerlendirdiklerini ve taraflar arasında uzlaşma kültürünü de getireceği için bu gelişmeyi olumlu bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Kemal Arslan, "18 Mart 2015 tarihinden sonra, 3 bin 300 liranın altındaki borçlar için Tüketici Hakem Heyeti'ne gidilmeden icra takibine uğrayan borçlu yurttaşlarımız, derneğimizden hukuki yardım almak suretiyle, uğradıkları icra takibini durdurabileceklerdir" diye konuştu.


DHA
Son Güncelleme: 15.05.2015 16:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol