banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Ekim 2012 Çarşamba 10:11
31 yıl hapis cezası aldı
Ergenekon davasının gizli tanığı olan 45 yaşındaki Yüksel Dilsiz, 14 yaşındaki çocuğa tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 31 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2010 yılında 14 yaşındaki M.D. adlı çocuğun şikayeti üzerine Bursa'daki evinde gözaltına alınan Yüksel Dilsiz, "cinsel istismar" ve "hürriyeti tehdit" suçlarından tutuklandı. Dilsiz'in 14 yaşındaki M.D.'yi kandırarak tecavüz ettiği ve olayı kimseye anlatmaması için çocuğu tehdit ettiği iddia edildi.

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sona gelindi. Mahkeme, Ergenekon Davası'nın gizli tanığı Yüksel Dilsiz'e birden fazla kez cinsel istismar suçundan 22 yıl, bir çok kez hürriyeti kısıtlama suçundan da 9 yıl olmak üzere toplam 31 yıl hapis cezası verdi.

İkinci Ergenekon Davası kapsamında tutuksuz yargılanan Yüksel Dilsiz, dilekçe vererek savunmasını yapacağı sırada diğer sanıkların ve basın mensuplarının dışarı çıkarılmasını istemişti. Dilsiz, kapalı oturum ya da gizlilik kararı alınmamasına rağmen davanın 166'ıncı duruşmasında yalnızca izleyicilerin önünde savunmasını yaptı.

Öte yandan İkinci Ergenekon Davası'nın 6 Ağustos 2009 tarihinde görülen 2. duruşmasında Avukat Ali Rıza Dizdar, Yüksel Dilsiz'in gizli tanık olduğunu iddi etmişti. Dizdar'ın sözleri üzerine söz alan savcı da “Avukat Ali Rıza Dizdar, gizli tanığımızı deşifre etmiştir. Kimliğini açıkladığı için hakkında gizli tanığı deşifre ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyorum" diyerek Dilsiz'in gizli tanık olduğunu kabul etmişti.

haberinyeri
Son Güncelleme: 17.10.2012 10:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177