banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
23 Şubat 2015 Pazartesi 20:05
3. Havalimanı davasında mahkeme bilirkişi için 20 bin lira istedi
banner188
banner213
banner230
Meslek Odalarının 3. Havalimanını olumlayan ÇED raporuna açtığı davada davacı odalardan bilirkişi keşif ve inceleme bedeli için tam 20 bin lira istendi.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ile Çevre Mühendisleri Odası 2014 yılında 3. Havalimanı için verilen ÇED olumlu raporuna dava açtı. Davanın görüldüğü İstanbul 4. İdare Mahkemesi, ÇED olumlu raporu ile ilgili bilirkişi keşfi ve bilirkişi incelemesi istedi.

Radikal’den İdris Emen’in haberine göre mahkeme davacı odalardan bilirkişi keşif ve inceleme bedeli için tam 20 bin lira istedi. 

Mahkemenin istediği 20 bin liralık bilirkişi ücretinin çevre davalarında talep edilmiş en yüksek rakam olduğunu söyleyen Ankara Jeoloji Mühendisleri Odası Avukatı Mehmet Horuş

"Bu paranın bir ay içinde yatırılması lazım. İstenilen ücretin nasıl temin edileceği üzerinde düşünüyoruz. Bu dava Anayasa’nın 56. Maddesi’ndeki ‘çevreyi koruma’ ödevi kapsamında açılmış davadır. Dolayısıyla hem kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, hem de yurttaşlar Anayasal bir ödevin gereği olarak çevre haklarını korumak adına bu davayı açtılar. Bu kadar yüksek bir keşif ve bilirkişi ücreti talep edilmesi hak arama özgürlüğünü ve adalete erişim hakkını da kısıtlayıcı niteliktedir" dedi.

Danıştay 14. Dairesi, 2013 yılında ‘riskli alan’ ilan edilen Gaziosmanpaşa’daki Yenidoğan ve Sarıgöl mahalleleri için bilirkişi incelemesi isteyerek yürütmeyi durdurma kararı verince, 5 bin 200 liralık bilirkişi ücretini toplamak için mahalleliler kapı kapı dolaşarak para toplamıştı. Ancak para toplanamayınca Sarıgöl için istenilen bilirkişi ücreti bağış yoluyla toplanmıştı

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogan-yine-bakanlar-kurulunu-toplayacak-108487

banner229
Son Güncelleme: 23.02.2015 20:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol