banner200
banner222
18 Ekim 2012 Perşembe 11:39
Zabıt katibi, savcıyı HSYK'ya şikayet etti
banner188
banner213
banner230
Atundağ dilekçesinde, "Dilekçemin işleme alınarak gereğinin yapılmasını ve can güvenliğimin sağlanması hususunda gerekli talimatların verilmesini istiyorum" dedi. Şikayet edilen Cumhuriyet Savcısı, iddiaları yalanlayarak basına demeç veremeyeceğini söyledi.

Mardin Sulh Hukuk Mahkemesinde 2010 yılından beri zabıt katibi olarak çalışan Sabahattin Altundağ, 4 Ekim tarihindeki bir duruşmada, mahkeme başkanı kadın hakim, ile yavaş çalışması konusunda tartıştı. Tartışmanın ardından öğlen yemeği sırasında hakimin kendisini çağırdığının söylenmesi üzerine odasına girdiğini kaydeden katip Altundağ, odada hakim yerine adliyede görevli Cumhuriyet Savcısı olan eşinin olduğunu ve çıkardığı tabancasını kendisine doğrultarak ölümle tehdit ettiğini iddia etti.

'DAHA ÖNCE DE BİR HAKİMİ VE YÜZBAŞIYI DÖVDÜM'

Katip Sebahattin Altundağ, konuyla ilgili HSYK'ya verdiği şikayet dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: 

"Odada bulunan savcı bana 'Sabahattin sen misin' dedi. Ben de 'evet efendim' dedim. Kendisini bir defa gördüğüm için tanıdım. İkimiz de konuşurken ayaktaydık. Daha sonra sinirli bir şekilde 'sen nerelisin' dedi. Buralıyım efendim dedim. Sonra bağırmaya başladı. Hakime hanıma, yani eşine küçük bir laf dedi diye geldiği yerde bir hakimi dövdüğünü, odasına girip tekmelediğini, kim olduğunu hatırlamadığım birinin kafasına silah dayadığını, bir yüzbaşıyı dövdüğünü, sinirli olduğunu, kimseden korkmadığını, özellikle aşiret çocuğu olduğunu, en fazla istifa edeceğini ve öldürebileceğini (kime dediğini bana ithafen söyleyip söylemediğini sizin takdirinize bırakıyorum) söyledi."

'SEN POLİSSEN BENDE SAVCIYIM'

O esnada içeri bir vatandaşın girdiğini ve 'Benim bir veraset davam vardı kararı imzalattın mı' diye kendisine sorduğunu belirten Altundağ iddialarını şöyle sürdürdü: 

"Ben de kendisine 'hakime hanıma imzalatıp en kısa zamanda size vereceğim' dedim. Tam bu vatandaş geriye dönüp gideceği sırada savcı bey kendisini çağırdı. ve bağırarak bu vatandaşı azarladı. 'Sen kimsin' dedi. Kendisi de 'ben polis memuruyum' dedi. O da 'sen polis isen ben de savcıyım' dedi. Bağırarak yanına yaklaştı. Ben kendisinin polis memurunu vuracağına zannettim. Elimden geldiğince vatandaşı çıkarmaya çalıştım. Kendisi halen 'burası ahırdır mıdır bu şekilde giriyorsun' diye bağırıyordu. Vatandaş da bu fevri çıkışa şaşırarak dışarı çıktı. Kendisi bana o kadar çok şey saydı ki çoğunu şu an ne dediğini hatırlamıyorum. Beni en çok etkileyen ve şaşırtan olay ise, silahını çekmesiydi. Kendisi birinden bahsediyordu. ve silahını çekerek 'dan dan dan' diye eli ile silahla birlikte hareket ederek 'en fazla adamı öldürürüm' dedi. Ben o esnada şaşkınlıkla silaha bakıyordum. O esnada kendimi güvensiz bir ortamda hissettim. ve bunu yapanın bir Cumhuriyet Savcısı olduğunu kabullenemedim."
'BU DİLEKÇEYİ YAZARKEN ÇOK TEDİRGİN OLDUM'

HSYK'ya Cumhuriyet Savcısı'nı kendisini ölümle tehdit ettiği yönünde şikayet eden Altundağ, dilekçesinde, ileride yazdığı dilekçe nedeniyle kendisine ve ailesine zarar verilmesinden de korktuğunu belirtti. Altundağ, dilekçesinde şöyle devam etti: 

"Hakime hanım ile konuşmalarım sırasında mübaşir ve vatandaşlar da vardı. Ben kesinlikle nezaketimi ve saygımı bozmadım. Bana rağmen muhtemelen hakime hanım öğlen arası konuşmaları savcıya beye anlatması üzerine, öğleden sonra savcı bey hakime hanımın odasına gittiğimde orada beni bekliyordu. Şu anda bu cümleleri yazarken de çok tedirgin şaşkın ve üzgünüm. Bu adalet camiasında çalışan bir insana yakışmayan bir tutum ve harekettir. ve bana yapılmış açık bir ölüm tehdididir. Üstelik orada kayda değer bir olay yok iken, böyle bir tavırla karşılaşmak beni derinden üzmüştür. Durumu Adalet Komisyonu başkanımız ve Cumhuriyet Başsavcımıza ilettim. Başsavcı çok şaşırdı, bunu konuşacaklarını ve değerlendireceklerini söyledi. Daha sonra Adalet Komisyonu Başkanı'nın tavsiyesi ile size dilekçe yazmaya karar verdim. Dilekçemin işleme alınarak gereğinin yapılmasını ve can güvenliğimin sağlanması hususunda gerekli talimatların mümkün ise, (çünkü ben kendimden çok eşim ve çocuğumun güvenliğinden endişe ediyorum, neticede bana bu tehditleri yapan ellinde yetki bulunan ve silahı da bulunan bir cumhuriyet savcısı) verilmesini saygımla takdir ve tasviplerine arz ederim."

Şikayet edilen Cumhuriyet Savcısı ise iddiaları yalanlayarak, HSYK'nın kendilerine basına demeç verme yasağından dolayı açıklama yapamayacağını söyledi. - MardinDHA

banner229
Son Güncelleme: 18.10.2012 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol