banner200
banner235
banner225
20 Aralık 2012 Perşembe 10:18
YARSAV -DEMOKRAT YARGI -YARGIÇLAR SENDİKASINDAN HSYK GENELKURULU'NUN SAYIN ÜYELERİNE
banner188
banner213
banner230
Ankara Hakim adayı sayın Tolga Onur'un mesleğe kabul edilmemesi ile ilgili HSYK kararı, geldiğimiz aşamada genel kamuoyu tarafından yakından bilinen ve hassasiyetle izlenen bir konuya dönüşmüştür. Bu noktada mesleğe kabul edilmeme yönündeki karar gerekçesi kamuoyunun malumu olmuş, alenileşen gerekçe yaygın olarak tartışılmış ve fiilen meslekte bulunan hakim ve savcıların neredeyse tümü tarafından bir kez daha gözden geçirilmesi gereken bir karar olarak nitelendirilmiştir.

Bu husustaki giderek genelleşen kanaat hakim ve savcılar ile genel kamuoyunda nadir rastlanan bir sağduyuya işaret etmekte ve Sayın Tolga Onur'un mesleğe kabulü talebi yargıdaki tüm sorunların tüm tarafların uzlaşma ve işbirliği ile çözülmesi umudunu yeşerten bir aşamaya da işaret etmektedir. Diğer yandan, HSYK'nın söz konusu mesleğe kabul etmeme kararının birbirine çok yakın oy sayılarıyla ve ancak oy çokluğu ile alınmış olması ve de 3. Daire' nin ilk kararında mesleğe kabul edilmeme yönünde oy kullanan 4 üyeden ikisinin ( HSYK Başkan Vekili ve 3.Daire Başkanı Ahmet Hamsici ile Üye Rasim Aytin) Genel Kurul'da mesleğe kabul edilme yönünde görüş değiştirmesi hususu da nazara alındığında hakim ve savcıların Tolga Onur kararı konusundaki yeni bir karar beklentisi ve umutlarının HSYK'da da ciddi bir karşılığının bulunduğunu göstermektedir.

Günlerdir Sayın Onur İle gerek yüz yüze yaptığımız görüşmelerimiz, gerekse sosyal medyada yazdıklarından edindiğimiz izlenimlerimiz birlikte değerlendirildiğinde; Tolga Onur'un yargıçlık mesleğinin gerektirdiği tüm niteliklere sahip olduğu, bu nedenle aramıza katılmasının yargı camiası açısından bir kazanım olacağını düşünmekteyiz. Sosyal medyada, meslektaşlar arasında yapılan anketler de bu düşüncemizi doğrulamaktadır.

Sayın Tolga Onur'un mesleğe alınması, yargı dernekleri ve sendikasını ilk kez ortak bir bildiri yayınlamaya yöneltmiştir. Bu davetimizin demokratik çoğulculuk, sivil topluma güven ilkeleri de gözetilip dikkate alınarak, bu yolda bir an önce somut adımlar atılarak Sayın Onur'un mesleğe kabulünün sağlanmasını dileriz.

Saygılarımızla.

YARSAV -DEMOKRAT YARGI -YARGIÇLAR SENDİKASI

banner229
Son Güncelleme: 20.12.2012 10:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol