banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Nisan 2014 Pazartesi 18:53
Yargıda ‘bağımsız’ direniş

 Alican Uludağ / Cumhuriyet - Adalet Bakanlığı, HSYK ve yargıdaki bazı “muhalif” isimlerin kurduğu Yargıda Birlik Platformu’nun HSYK seçimleri için yaptığı çalışmaya YARSAV, Yargıçlar Sendikası ve Demokrat Yargı Derneği karşı hamle yaptı. Üç derneğin yöneticileri cumartesi günü Ankara Barosu’nda toplanarak HSYK seçimlerinde izleyecekleri yolu tartıştı. Toplantıdan Adalet Bakanlığı etkisiyle kurulan Yargıda Birlik Platformu dahil olmak üzere hiçbir oluşumla ortaklık yapılmaması, seçime “bağımsız” girilmesi kararı alındı. Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Karadağ, Yargıda Birlik Platformu’nun Konya’da 300 hâkim ve savcının katılımıyla yaptığı toplantıya dikkati çekerken “Parasını kim verdi” diye sordu.

Yargıda cemaate karşı yeni ittifak olarak kurulduğu öne sürülen Yargıda Birlik Platformu, gelecek ekim ayında yapılacak HSYK üyeliği seçimleri için çalışmalarını sürdürürken buradan bağımsız olarak hareket eden YARSAV, Yargıçlar Sendikası ve Demokrat Yargı Derneği, önceki gün Ankara Barosu ABEM’de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya, üç derneğin yönetim kurulu üyeleri dahil olmak üzere 40 kadar hâkim ve savcı katıldı. Toplantıda HSYK üyeliği seçimleri üç derneğin yol haritası tartışıldı. Cumhuriyet’in aldığı bilgiye göre, üç yargı derneği yöneticileri, “Yargıda Birlik Platformu dahil hiçbir oluşumla HSYK seçim sürecinin beraber götürülmesinin doğru olmadığı” kanaatine vardı. Üç dernek, ilke olarak seçimlere bağımsız girme kararı aldı. Yargıda Birlik Platformu ile birlikte hareket eden bazı YARSAV üyeleri hakkında disiplin süreci başlatılması da tartışıldı. Bu durumun YARSAV tarafından ileride ele alınması fikri oluştu. Demokrat Yargı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklenmesi gerektiğini ifade etti. Diğer yandan YARSAV, 3 Mayıs’ta İstanbul’da bir toplantı yapacak ve bu süreçte derneklerin izleyeceği yöntem daha da netleşecek.

‘Yargı bağımsızlığına aykırı’

Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Karadağ, Adalet Bakanlığı’nın HSYK seçimleri için platform kurmasını eleştirdi. Anayasanın 159. maddesine göre HSYK’nin mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre görev yaptığına dikkati çeken Karadağ, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla yargının bağımsızlığı bizim için temel ilkedir. Yargı, yürütme organından bağımsız olmalıdır. Bangolare Yargı Etiği İlkeleri bunu çok açık şekilde vurgulamıştır. Böyle olunca HSYK’nin bizatihi bağımsız olması gereken Adalet Bakanı’nın himayesinde oluşturulması etik ve ahlaki değildir. Yargıda Birlik Platformu buna zarar verir. Konya’da platformun toplantısına çok değişik yerlerden yargıç ve savcıların getirilmesi, yol ve yemek paralarının karşılanması. İstanbul’da Adalet Bakanı Müsteşarı’nın da katıldığı Polisevi’ndeki yemek. Bütün bunların parası kim tarafından karşılandı? Yine 3 Mayıs’ta bu platformun İstanbul’da kahvaltısı var. Oraya da çok sayıda hâkim ve savcı katılacak. Bütün bu toplantının parası nereden karşılanıyor? Bu açıklanmalı. Öte yandan, HSYK seçiminde propaganda yasağı var. Oysa bu platform, bu yasağı çiğniyor. Adalet Bakanlığı, devletin gücünü kullanarak bu yasağı deliyor, haksız rekabet yaratılıyor. Bu konuda YSK’ye şikâyette bulunacağız.”

Son Güncelleme: 28.04.2014 18:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177