banner200
banner222
16 Temmuz 2014 Çarşamba 20:28
HSYK seçimlerinde 'Rüşvet ve tehdit' iddiası!
banner188
banner213
banner230
 Müsteşar’ın önceki  gün  katıldığı  iftarda  yaptığı HSYK seçimleri ile ilgili  konuşma  'tehdit ve rüşvet'  tartışması  başlattı.

ROTAHABER /  ÖZEL  - HSYK seçimleri yaklaşırken yargı kulisleri 'Rüşvet ve tehdit' iddialarıyla çalkalanıyor. Yargıda yer alan tüm kesimleri biraraya getirip, adalete  güveni   tesis  etmek için yola çıktıklarını  söyleyen , ancak bizzat Başbakan Erdoğan ve hükümet tarafından yönlendirildiği ortaya çıkınca “yolda kalan” Yargıda Birlik Platformu, HSYK seçimlerine  güçlü  bir şekilde girebilmek için hakim ve savcılara ilginç vaadlerde bulunuyor. 
 
Kulislerde  konuşulanlara  göre; Başbakan Erdoğan en az Cumhurbaşkanlığı seçimleri kadar önemsediği HSYK seçimlerinin kazanılması için ne gerekiyorsa yapılması yönünde talimat verdi.  
 
Erdoğan'ın bu talimatı üzerine harekete  geçen  Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, önceki  gün  YBP’nin  İstanbul ’daki Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri'ndeki  iftar  programına katıldı. İpek burada yaptığı  konuşmada  önce hakim ve savcılara, sonradan yalan olduğu ortaya çıkan dinleme iddiasıyla gözdağı vedi.
 
“Kaldırılan Terörle Mücadele Mahkemeleri kararlarıyla 4 yılda 866 bin  kişi  dinlendi, bunları araştıyoruz” diyerek cadı avına devam edileceğinin işaretini veren İpek, hakim ve savcıları da bu şekilde korkutmaya çalıştı.
 
İpek, tehdit olarak algılanan bu sözlerinin ardından, hakim ve savcı maaşlarına zam getirecek düzenlemeyi Meclis'e hemen getireceklerini söyledi. İpek, yargı kulislerinde rüşvet tartışmasını başlatan bu sözleriyle, daha on gün öncesinde, söz konusu düzenlemenin Ekim ayından sonra yapılabileceğini söyleyen Bakan Bekir Bozdağ’ı da yalanlamış oldu.
 
İpek bunlarla da yetinmedi ve ardından sicil affını da getireceklerini söyledi. İpek’in bir bürokrat gibi değil bir siyasi gibi konuşup rüşvet olarak algılanan vaadlerde bulunması YBP’nin bir proje olduğu yönündeki iddiaları da güçlendirdi.
 
Öte yandan havuz medyasının hiçbir yargısal özelliği olmayan bir iftar programını manşete taşıması, hükümetin bu seçimlere verdiği önemi gözler önüne serdi.  
 
Yargı kulislerinde konuşulanlara göre; Başbakan Erdoğan bu seçimlere hayat memat meselesi olarak bakıyor ve kazanmak için de herşeyi yapacak.
 
Başbakan Erdoğan'ın YBP adaylarını bizzat kendisinin belirleyeceği, ittifak ettikleri diğer kesimlere ise sadece 2 aday vereceği, adayları sözünden çıkmayacak ve kendisine itiraz etmeyecek hakim ile savcılardan seçeceği de konuşulan diğer konular arasında.
 
KAYNAK: ROTAHABERbanner229
Son Güncelleme: 16.07.2014 20:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol