banner200
banner235
banner225
23 Ocak 2014 Perşembe 21:37
Hakim ve Savcılar Demokraside başarısız
banner188
banner213
banner230
HSYK seçimlerinde hakim ve savcılara seçme ve seçilme hakkı verildi, ne oldu? HSYK'ya bir dini cemaat hakim oldu..Hakimler demokrasiyi daha iyi bir yargı sistemiiçin doğru değerlendiremedi.. HSYK seçimleri öncesi adliyeleri tek tek dolaşarak hakim ve savcıları ziyaret eden bir takım etkili ve de yetkili kişiler hakim ve savcıların iradelerini etkilemeyi başardı.. Bu ziyaretlere bütün adliye mensupları tanıktır.
Yargı belli güçler tarafından araç olarak kullanınılca bugün ki tablo ortaya çıktı. Hakim ve savcılar kendi özeleştirilerini yapmadan bu işin içinden çıkılamaz..
Hadi bir an için HSYK seçimleri ile bağımlı ve yanlı bir yargının oluşmadığını kabul edelim, bu takdirde yargıdaki somut durum neydi diye şöyle bir bakalım.
Türkiye kötü yargılamada AİHM istatistiklerinde dünya ikincisi idi, yeni HSYK ile bu durumda bir nebze olsun değişim oldumu, yargı sistemi bir nebze de olsa iyileşme yoluna girdi mi? Uzun tutukluluklara son verildi mi? HAYIR!
Bunun en iyi örneği uzun tutukluluklar konusunda son günlerde AYM'nin verdiği kararlardır. AYM peşpeşe bazı bireysel başvurularda hak ihlalleri olduğunu tespit etti.
Hakim ve savcılar kendi kendilerini yönetemiyor?
Peki şimdi ne olacak?
Çok açık, birileri bu duruma vaziyet edecek.. Bu durum bizde demokrasi ve hukuk kültürü yeteri kadar gelişene kadar devam edecek..

Rahmi Ofluoğlu
banner229
Son Güncelleme: 23.01.2014 21:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol