banner200
banner222
10 Şubat 2014 Pazartesi 23:46
AB Bakanı Çavuşoğlu AB ülkelerindeki HSYK yapısını incelemek üzere Brüksel'de
banner188
banner213
banner230

 BRÜKSEL (AA) AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, askıya alınan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) teklifini AB üyelerindeki örneklerle karşılaştırmaya hazır olduklarını belirterek önyargılı yaklaşımları kabul etmeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla birlikte katıldıkları Türkiye-AB siyasi diyalog toplantısı hakkında basına konuşan Çavuşoğlu, "HSYK düzenlemesi şu anda askıya alındığı için bunu konuşmak belki de yersiz çünkü biz bir konsensus arıyoruz. Eğer bizdeki taslağı karşılaştırmak istiyorsanız AB ülkelerindeki en iyi gördüğünüzle bizimkini karşılaştıralım. Neresinde bir farklılık varsa bunu söyleyin ama şunu söylerseniz kabul etmeyiz: Bizim (AB'deki) bakanlara ve hükümetlere, yürütmeye güveniyoruz, sizdekine (Türkiye'dekine) güvenemeyiz. Bizdeki yetkisini kötüye kullanmaz ama sizdeki kullanabilir anlayışı varsa bunu kabul etmeyeceğimizi açık ve net şekilde gerek AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'ye gerek AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a söyledik.

Çavuşoğlu, Türkiye-AB siyasi diyalop toplantısında üyelik sürecini ve ortak menfaati ilgilendiren dış politika konularını ele aldıklarını ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlattı.

Katılım müzakerelerinde fasıllar üzerine konulan blokajların kaldırılması ve yeni fasılların açılması beklentilerini AB tarafına bir kez daha ilettiklerini belirten Çavuşoğlu, özellikle yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasılları açılmadan bu konularda Türkiye'ye yöneltilecek eleştirilerin "çok inandırıcı olmayacağı" mesajını verdiklerini ifade etti.

Toplantıda HSYK'yla ilgili askıya alınan yasa teklifini de değerlendirdiklerini aktaran Çavuşoğlu, "Bu konudaki düşüncelerimizi ve (AB tarafının) içinde bulundukları yanılgıları kendilerine çok açık ve net bir şekilde söyledik. Özlelikle verilen 34 değişiklik önergesiyle Avrupalı dostlarımızdan gelen 8 öneriden 5 tanesinin tam olarak ve 2 tanesinin kısmen gerçekleştiğini,söyledik. Askıya alınan bu teklifin AB üyelerindeki yasalar ve uygulamalarla karşılaştırıldığında bir geri adım olmadığını açık ve net şekilde dostlarımıza söyledik. Bu konularda açıklama yaparken bizden bilgi almaları ve bu değişiklik önergelerini dikkate almaları konusundaki düşüncelerimizi söyledik" dedi.

Çavuşoğlu, AB üyelerinde HSYK'larda tek tip bir uygulamanın sözedilemeyeceğini, özellikle yürütmenin ve bakanların çok büyük yetki ve gücü bulunduğunu, HSYK üyelerinin atanmasında krallar, cumhurbaşkanları ve adalet bakanlarının büyük ölçüde belirleyici olduklarını söyledi.

-"Yasaklama değil, düzenleme"-

Bakan Çavuşoğlu, toplantıda internetle ilgili düzenlemenin de gündeme geldiğini ve, bu konuda AB tarafına 3 önemli mesaj verdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu  internetle ilgili bir "yasaklama değil düzenleme" yapıldığını, daha önce kişilik haklarını, özel hayatın gizliliğini ihlal eden durumlarda servis sağlayıcılar tarafından sözkonusu internet sitesine erişim tamamen bloke edilirken şimdi sadece sakıncalı içeriğin engellenmesinin öngörüldüğünü ve yeni yasayla, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği yönündeki bireysel başvurularda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına verilen 48 saate kadar blokaj yetkisinin mahkeme karar verene dek telafisi imkansız durumları engellemeye yönelik olduğunu dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Kişilerin özel hayatının mahremiyeti yaşam hakkından sonra en temel hak ve özgürlüktür. İnternette de günlük hayatta da yasalarla her ülkede bunlar korunmuştur korunmalıdır bunu da (AB tarafına) hatırlattık" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili AB'den yapılan bazı açıklamaların "yanlış bilgilere dayandığını" belirterek  açıklama yapılmadan önce muhakkak kendilerinden bilgi alınması gereğini muhattaplarıyla paylaştıklarını ifade etti.

AB Bakanı Çavuşoğlu, "Eğer bir yasayla ilgili tereddüt ve endişeleriniz varsa görüşünüzü paylaşabilirsiniz ama önce ne olduğuna dair bilgiyi bizden alın. Ne yapmak istiyoruz, içeriğinde ne var, amaç nedir. Bundan tatmin olmuyorsanız yine kendiniz bilirsiniz. Bu anlayış içinde gidersek bazen biz (yasal reformlarla ilgili) onlardan görüş alabiliriz, (yasa tasarılarını) paylaşabiliriz bunlar doğaldır ama diğer taraftan yasa çıkarırken onlar da bizden görüş ve bilgi alabilirler. Bu güvene dayalı diyaloğun devam etmesini arzu ediyoruz ama bu diyalog tek taraflı olmamalı" şeklinde konuştu.banner229
Son Güncelleme: 10.02.2014 23:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol