banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
19 Şubat 2016 Cuma 10:32
Hakimden sanığa: 'Benim gibi bir antidepresan alıp çıksaydın'
banner188
banner213
banner230

Kadıköy'de otomobiliyle kırmızı ışıkta geçerek üniversite öğrencisi Feride B.'nin ölümüne neden olan sürücü Zeynep N.'nin 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

 Sanık Koşan ağlamaya başlayınca hakim "Psikoloğum diyorsun, sinirlerine hakim olamıyor musun? Ağlayarak ifade verme, bana etkisi olmaz. Benim gibi bir antidepresan alıp çıksaydın" dedi. Asliye ceza mahkemesinde görülen dava ağır cezaya gönderildi. Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Zeynep N., Feride B.'nın anne-babası, ablaları ve taraf avukatları katıldı. Çok sayıda izleyicinin de katıldığı duruşmada kimlik tespiti yapılan sanık bekar ve psikolog olduğunu belirtti.

Kimlik tespitinin ardından savunmasının alınmaya başlandığı sanık Koşan ağlamaya başlayarak, "Mahkemede herkesin karşısında aileden başsağlığı diliyorum. Hiçbir şey isteyerek olmadı" dedi. Sanığın bu sözleri üzerine ölen kızın ablaları "Eminim öyle olmuştur, katilsin sen" diye bağırdı. Bunun üzerine mahkeme hakimi Remzi Özdemir, Büşra'nın ablalarını salondan dışarı çıkardı.

'RENK KÖRÜ DEĞİLSİN DEĞİL Mİ?'

Sanığın ağlamasına devam etmesi üzerine mahkeme hakimi Özdemir, "Psikoloğum diyorsun, sinirlerine hakim olamıyor musun" diye sordu. Yine ağlayarak ifade vermeye devam eden Koşan, "Kadıköy'den Maltepe'ye seyir halindeydim. Hızım 60-70 kilometre civarındaydı. Suadiye ışıklara geldiğimde bir şahsın karşıdan karşıya koşarak geçtiğini gördüm. Bana yeşil ışık yanıyordu. Çarpmamak için fren yaptım" dedi. Hakim Özdemir ise, "Fren izi yok ama. Fren yerine gaza mı bastın? Sen renk körü de değilsin değil mi? Kırmızı ışıkta geçtiğine dair kayıtlar var" diye konuştu.

'BENİM GİBİ Antidepresan ALIP ÇIKSAYDIN'

Sanık yine ağlayarak "Tam geçtiğim esnada kırmızıya dönmüş olabilir" dedi. Mahkeme hakimi Özdemir, "Ağlayarak ifade verme, bana etkisi olmaz. Benim gibi bir antidepresan alıp çıksaydın" şeklinde konuştu. Bu sırada izleyici bir kadının da sanığa yönelik "Katil, yalancı" diye bağırınca salondan dışarı çıkarıldı.

DAVA AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Ailenin avukatı Efkan Bolaç söz alarak olayın oluş şeklinde 'olası kast' durumunun oluştuğunu belirterek dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesini talep etti. Mahkeme, sanığın ışıklar bölgesine yaklaştığında herhangi bir tedbir almadığını, kırmızı ışık yanmasına rağmen hareket ederek frene basmadığını kaydetti. Sağının duruşma sırasında beyanına göre ölenin yola çıkışını gördüğünü beyan ederek sürüşüne devam etmesi göz önüne alındığında 'olası kast'la hareket etme ihtimalinin olduğunu belirten mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek dosyada görevsiz olduğunu ifade etti. Dosya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Dava sonrası açıklama yapan Feride B.'nın babası Erol T., "Adalet tecelli etti. İstediğimiz gibi ağır cezaya taşındı. Kızımın kanı yerde kalmayacak. Türk adaletine güveniyorum. Sahil yolunda düzenlemelerin artırılmasını talep ediyorum. iyi bir sonuç oldu, İnşallah daha güzel sonuçlar olacak" dedi. Ailenin avukatı Efkan Bolaç ise davanın 'bilinçli taksir' suçundan açılmış olduğunu kaydederek, "Mahkeme sanığın bilme ve isteme dışında herhangi bir tedbir almamasını, hızına devam edip Büşra'yı görmesine rağmen kırmızı ışıkta geçmesini, 'olası kast' olarak değerlendirdi. Olası kastın anlamı, sonucu öngörebilme ve isteyebilmedir. Davamız ağır cezaya nakledildi" diye konuştu.

İddianameden...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Ocak günü akşam saatlerinde Zeynep N.'ın Suadiye Mahallesi, Çetin Emeç Bulvarı üzerinde aracıyla Maltepe istikametine doğru seyrederken, trafik ışıklarının bulunduğu yerde, yaya geçidinde yolun karşısına geçmekte olan Feride B.'ya (20) çarptığı belirtildi. Sürücü Koşan'ın kendisine kırmızı ışık yanmasına rağmen durmayarak seyrine devam etmek suretiyle T.'nın ölümüne neden olduğu dile getirilen iddianamede, Koşan hakkında, "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

http://www.milliyet.com.tr/aglayan-saniga-hakim-sert-cikti--gundem-2196385/
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 10:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol