03 Mayıs 2016 Salı 12:21
20 bin hâkim-savcının kişisel bilgileri kopyalandı

 Yargı camiasının en büyük sitesi olarak bilinen adalet.org’un İzmir’de bulunan sunucu şirketine dün polisler gitti. Polis memurları, ellerindeki arama kararını göstererek, sitenin tümünü kopyaladı.

Konu ile ilgili açıklama ise 15 yıl önce siteyi kuran isim olan Balıkesir Hakimi Aydın Başar’dan geldi.

SİTENİN TÜMÜ KOPYALANDI

Aydın Başar sitede yaptığı açıklamada şunları kaydetti: Dün adalet.org gecesinden dönmüş ve o günün mutluluğu ile bu akşam gecede çektirdiğimiz resimlere bakacaktım. Akşam üstü bir haber aldım. Sitenin yayınlandığı İzmir’deki sunucu şirketi polisler ziyaret etmişler. Ve ellerindeki arama kararı gereği ,sitenin tümünü kopyalayıp gitmişler. Yani Facebook sitesinin tümünün kopyalanması veya herkesin telefon görüşmelerinin kayıt edilip kopyalanması gibi. Siteye giriş şifreleriniz ve her şeyimiz kopyalanmıştır.

Aslında sitedeki forumların kopyalanması sorun değil; isteseler ben toplar verirdim onlara. Ancak kişiler arası yapılan ,yani herkese açık olmayan özel mesaj veri tabanı da kopyalanmış. Yani sitede özel mesaj olarak yazılan tüm mesajlar şu anda polisin elinde. Bu şu demek bu siteye kayıtlı 20 000 kişi potansiyel şüpheli görülmüştür. Tahmin ediyorum ki o arama kararını isteyen Cumhuriyet Savcısı  veya kararı veren veren meslektaşımın da mesajı vardır; o mesaj veri tabanında.”

ŞİFRE İLE GİRİLİYOR

Adalet.org isimli siteye, yalnızca yargı mensupları üye olabiliyor. Üyeler, kendilerine ait özel şifre ile siteye girebiliyor. Üyeler, sitede bulunan forumlarda yazışabildikleri gibi, birbirlerine direk mesaj da atabiliyor. KARARDA ŞÜPHELİ İSMİ YOK

Hurriyet.com.tr’nin ulaştığı Hakim Aydın Başar, “Arama kararı elimde. Kararda herhangi bir suç isnadı yok. Herhangi bir  isim de yok. Sitenin log kayıtlarının bir defaya mahsus olmak üzere kopyalanması kararı bu. Talep İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilmiş. İzmir Sulh Ceza Hakimliği de bu kararı vermiş” dedi.

29 NİSAN'DA KARAR ÇIKTI

Karara göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlar Bürosu, 26 Nisan’da İzmir Emniyeti’ne yazılı başvuruda bulundu. Bu başvuru sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Sulh Ceza Hakimliği’ne 29 Nisan’da başvuruda bulundu. Hakimlik aynı gün karar verdi. Kararda sunucu şirketin adresinde arama ve el koyma kararı verildi. Kararda ‘Makul şüphe bulunduğundan talebin kabulüne. www.adalet.org isimli internet sitesinin log kayıtlarının tutulduğu server imajının alınabilmesi için…” arama ve el koya kararı verildi.

dgokce@hurriyet.com.trSon Güncelleme: 03.05.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol