banner200
banner235
banner225
04 Mart 2016 Cuma 17:45
Yurt'un eski çalışanlarından ortak bildiri: Emeğimiz hâlâ gasp altında
banner188
banner213
banner230

Yurt Gazetesi'nde çeşitli zamanlarla çalışan ancak maaşlarını ve hukuki haklarını alamayan gazeteci ve yazarlar, ortak bir bildiri yayınlayarak içinde bulundukları mağduriyeti kamuoyuyla paylaştılar.

Aralarında şair-yazar Nihat Behram, televizyoncu-program yapımcısı Tayfun Talipoğlu, gazeteciler Cüneyt Ayral, Necdet Saraç, Nahit Duru, Tekin Cebeci, Ahmet Çınar, Göksel Bozkurt'un da bulunduğu 43 gazeteci ve basın emekçisi, yayınladıkları bildiride, "Bizler alacaklıyız, Durdu Özbolat borçludur. Alın terimiz ve emeğimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz" dediler. 

Yurt Gazetesi patronunun hali tam bir ‘Yavuz hırsız’ misali....

Geçtiğimiz günlerde Yurt patronu Durdu Özbolat'ın, gazeteci-yazar Merdan Yanardağ'ın şahsında tüm Yurt emekçilerini itibarsızlaştırmaya dönük yayını sırasında "kimsenin gazeteden alacağını olmadığı" şeklindeki sözleri, mağdur Yurt emekçilerinin tepkisine yol açtı. Eski çalışanlar ortak bir açıklama yaptı. Yurt patronu Özbolat'ın gerçekleri yansıtmayan iddialarına yanıt veren eski çalışanlar, hak ettikleri ancak halen alamadıkları maaşları için de "Peşini bırakmayacağız" mesajı verdiler.

İŞTE O BİLDİRİ

Yurt'un eski çalışanlarının "Gazete patronu Durdu Özbolat tarafından mağdur edilmiş, hakları gasp edilmiş, maaşları ödenmemiş gazetecileri kamuoyuna duyurusudur" başlıklı bildiri şöyle: 

Bizler geçmiş dönemde çeşitli sürelerde YURT gazetesinde çalışmış basın emekçileriyiz.

Kamuoyunun değişik vesilelerle az ya da çok bildiği üzere, çalıştığımız süre içinde pek çok sıkıntı yaşamış, özlük haklarımızla ilgili haksızlıklara uğramış gazetecileriz.

Şu su götürmez bir gerçektir ve hiç kimse inkâr edemez: YURT gazetesinde hiçbir emekçi, maaşını zamanında ve tam olarak alamadı. Kimimiz aylarca sigortasız çalıştırıldı. Her zaman mağdur edildik, her zaman sıkıntıya düşürüldük.

Gazeteyi çıkaran Ajans Başkent Organizasyon Gazetecilik Reklamcılık Matbaacılık AŞ adlı Durdu Özbolat’ın patronajındaki şirket, çalışanlarına karşı yasaların öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmedi, basın emekçilerini her zaman mağdur etti. Bizler, haberciliğin adeta suç haline getirildiği bu karanlık döneme ışık tutabilmek adına büyük çabalar sarf ederken; emeğimizin, alın terimizin, ortaya koyduğumuz özverinin en büyük düşmanı, gazetenin patronu Durdu Özbolat oldu.

YURT’u kişisel siyasi ve ticari silahı gibi kullanmak isteyen Durdu Özbolat, her zaman gazetecilerin ayağına pranga oldu. Sadece yayın yönetmenine diş geçiremediği için, içeride maaşları verdirtmediği dönemler oldu. Bireysel çabalarla gazetecilerin yarattığı kaynaklar Özbolat'ın şahsi menfaatleri için kullanıldı.

Biz YURT emekçileri gazeteciler ve diğer çalışanlar bazen 9 aya ulaşan sürelerde maaş almadan çalıştık. Hakkımızı aradığımızda, emek verdiğimiz kurumun patronundan ve yöneticilerinden hayal edemeyeceğiniz hakaretlere uğradık. YURT yönetimi çalışanlarına hem maaş vermedi, hem de patronun ağzından hakaret etti.

YURT gazetesi, gazetecilik mesleğinin paçavraya dönüştürüldüğü bir dönemde bu duruma itiraz olarak doğmuş, can çekişen gazetecilik mesleğine suni teneffüs vermek isteyen gazeteciler tarafından emek emek örülmüş ve iktidarın karşısında dik duran muhalif, bağımsız, halkçı bir yayın organı haline bizler tarafından getirilmiştir. Ancak bugün hâlâ hak edilmiş alacaklarımızı tahsil edememiş, hayatımızı sürdürebilmek için farklı mecralarda mesleklerini icra etmeye çalışan gazetecileriz.

Bugün hiçbirimiz YURT gazetesinde çalış(a)mıyoruz. Kimimiz çıkarıldık, kimimiz “maaşların ödenmemesi” haline dayanamayıp şirkete ihtar çekerek ayrılmak zorunda kaldık. Kimimiz ise YURT’tan ayrılmasına rağmen hâlâ görev aldığı dönemde açılan davalarda yargılanıyor. Üstelik YURT yönetimi, yayın faaliyetinden ötürü açılan davalarda çalışanlarını yalnız bırakıyor, hukuki destek bile vermiyor.

Aşağıda imzası bulunan her birimizin farklı oranlarda ve ölçülerde YURT gazetesinden ve patron Durdu Özbolat’tan alacağı vardır. Kimimiz icra takibi başlattı, kimimiz dava açtı, bazılarımız mahkeme masraflarını karşılayamayacağı için beklemede kalmayı tercih etti. Ancak değişmeyen gerçek, her birimizin “emek hırsızlığı” sonucu mağdur olduğu gerçeğidir.

Bizler alacaklıyız, Durdu Özbolat borçludur;

Bu o kadar öyledir ki, her birimiz tahsil edemediği maaş alacaklarını belgelerle, dekontlarla mahkeme önünde kanıtlamaya hazırız.

Alın terimiz ve emeğimizle kazandığımız haklarımızı istiyoruz. Alacağız!

YURT MAĞDURU 43 YAZAR VE GAZETECİ

Bildiriye imza atan yazar ve gazeteciler ise şu isimlerden oluştu: Nihat Behram, Nahit Duru, Tayfun Talipoğlu, Necdet Saraç, Cüneyt Ayral, Tekin Cebeci, Ahmet Çınar, Çağlar Tekin, Can Doker, Gürsel Doğan, Ömer Ödemiş, Cihad Taysi, Göksel Bozkurt, Arif Gündoğdu, Başak Günsever, Nazan Özcan, Ersoy Diyar, Işıl Özmüş, Fırat Fıstık, Hamza Aktay, Hüseyin Şimşek, Burak Kılavuzoğlu, Yunus Dalgıç, Arzu İzci, Alev Doğan, Orhan Şahin, Ali Abbas Akkaya, Taylan Kesanbilici, Utku Koca, İrem Erdoğan, Nazmiye Köseer, Beril Kaleli, Oğuz Bakır, Ozan Işık, Selin Arutan, Perihan Bakır, Yaşar Uzunlar, Adem Sarıkaya, Onurcan Uygur, Tuğçe Beyen, Hüseyin Köksal.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 17:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol