banner200
banner222
24 Mart 2016 Perşembe 16:24
Yargı Çalık'ın Sarpıncık RES projesine 'dur' dedi!
banner188
banner213
banner230

Karaburun, RES projeleri ve halkın onlara karşı verdiği hukuk mücadelesiyle sık sık gündeme gelen İzmir'in ilçelerinden birisi oldu. Karaburun'da Çalık Holding tarafından yapılmak istenen Sarpıncık RES projesine mahkemeden iptal kararı geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'ye yakınlığıyla tanınan Çalık'ın mahkeme kararına uyup uymayacakları bilinmiyor. 

Sarpıncık'ta 14 türbin direkli projenin hazırlıklarının başlamasıyla birlikte, çevreciler ve ilçe halkı da hukuk mücadelesi başlattı. Çevreciler adına onların gönüllü avukatlığını üstlenen Çevre ve Ekoloji Hareketi üyelerinden avukat Cem Altıparmak'ın açtığı davaya sonrasında, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi, 'ÇED olumlu' kararını iptal etti. 22 Ekim 2015 tarihinde verilen bu karardan 5 gün sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir kez daha 'ÇED olumlu' kararı verdi. Çevrecilerin bir kez daha açtığı davaya bakan 6'ncı İdare Mahkemesi, önce 29 Ocak 2016 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi, ancak 17 gün sonra bu kararı kaldırdı.

İMAR PLANINA İPTAL KARARI

Yürütmenin durdurulmasının kaldırılmasıyla, şantiye alanı kurulan ve türbin direklerinin kurulması çalışmalarına başlanan Sarpıncık RES projesi için, bu kez İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'nden, imar planlarına yönelik karar çıktı. Mahkeme, proje için verilen imar planlarını, iptal etti. Kararı mahkemeden alan çevrecilerin, bugün Karaburun Kaymakamlığına başvurup inşaatın durdurulmasını sağlayacakları açıklandı.

Çevreciler adına birçok davayı yürütüp mücadele eden Çevre ve Ekoloji Hareketi üyesi avukatlarından Cem Altıparmak, mahkemenin kararına yönelik yaptığı değerlendirmede, "Bu projenin faaliyete geçmesi halinde Karaburun'da canlıların sığınacağı bir yaşam alanının daha yok olacağı, bir kez daha teyit edilmiştir. Davalı Bakanlığı, daha önce de ÇED olumlu kararını iptal ettirdiğimiz bu proje için, mahkeme kararlarına saygılı olmaya ve projeyi hayata geçirmekteki ısrarına bir son vermeye davet ediyoruz" dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.03.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol